KOD w Senacie — jak odnowić KRS
Delegacja KOD wzięła udział w pracach Senatu nad projektem nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która ma przywrócić zgodność z Konstytucją tej instytucji. – Przywrócenie praworządności w Polsce będzie wyzwaniem najważniejszym, a jednocześnie najtrudniejszym — powiedziała Monika Szafraniec, członkini Zarządu Głównego KOD.
W czwartek 5 marca w Senacie RP odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, na które zostały zaproszone organizacje prodemokratyczne, m.in. Komitet Obrony Demokracji, reprezentowany przez przewodniczącego Zarządu Głównego KOD Jakuba Karysia oraz członkinię ZG KOD Monikę Szafraniec.
Monika Szafraniec apelowała do zebranych „żebyśmy skupili się na sprawie fundamentalnej, czyli kto jest sędzią, a kto nie”. Przyznała, że prace nad przywróceniem w Polsce rządów prawa, systematycznie od prawie 5 lat niszczonych przez PiS i Zjednoczoną Prawicę, jest trudne. – Przywrócenie praworządności w Polsce będzie wyzwaniem najważniejszym, a jednocześnie najtrudniejszym — stwierdziła Monika.
W ramach czterogodzinnego wysłuchania publicznego zabrali jeszcze głos m.in. były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Wolnych Sądów, FOR, stowarzyszeń prawniczych Iustitia, Themis i Lex Super Omnia, a także przedstawicie i przedstawicielki ruchów obywatelskich: Akcji Demokracja i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
KOD uważa, że senacki projekt ustawy to krok w dobrym kierunku, przybliżający nas do najważniejszego i najtrudniejszego zarazem celu: przywrócenia praworządności. Kluczową sprawą jest rozstrzygnięcie, czy osoby powołane na stanowisko sędziego z udziałem niekonstytucyjnej neo-KRS są sędziami. Rozwiązania zawarte w projekcie zakładają złożenie przez te osoby urzędu sędziego, a następnie przeprowadzenie nowego wyboru KRS, zgodnego z Konstytucją.