Zapraszamy na 22 Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Kielce 2024 oraz na wyjątkowy pokaz przedfestiwalowy!
Organizatorem przeglądu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka a organizatorami lokalnymi są Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Muzeum Dialogu Kultur oraz Komitet Obrony Demokracji.
Wtorek, 12 listopada pokaz przedfestiwalowy w Domu Środowisk Twórczych – Pałacyk Zielińskiego, przy ul. Zamkowa 5
Po projekcji odbędzie się dyskusja z dr Witoldem Sokałą, politologiem i ekspertem ds. bezpieczeństwa. Wydarzenie jest organizowane przez Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji.
Czwartek, 14 listopada – Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się o godzinie 16:30 w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3.
Filmem otwarcia będzie “Łączymy się w bólu”, który opowiada o konflikcie izraelsko – palestyńskim. Dokument skomentuje dr hab. Ryszard Stefański, politolog i filozof.
Piątek, 15 listopada poświęcimy rozmowom o przemocy rówieśniczej i przez cały dzień będzie z nami Mirek Stanisławski z Fundacji Centrum Terapeutyczne MAM.
Zaprezentujemy następujące filmy:
- 16:00-16:30 “Moja siostra”
Co robić, kiedy najbliższa Ci osoba ucieka przed rzeczywistością? Intymny i do bólu prawdziwy film o uzależnieniu, rodzinie i emocjonalnych nawykach, które uniemożliwiają prawdziwy kontakt.
- 16:30-17:00 “Czarna owca”
Żeby przetrwać czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami.
- 17:00-17:15 “Zróbmy hałas”
Jaka jest skala przemocy na tle seksualnym w szkole? I jak można się jej przeciwstawić?
Od 17.15 odbędzie się dyskusja o hejcie rówieśniczym.
Sobota, 16 listopada czyli ostatni dzień festiwalu poświęcimy na tematy społeczne i ekologiczne.
- 14.15-15:45 “Prawdziwsze od prawdy”
Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą a zmyśleniem.
- 16:00-17:30 “Ocean na sprzedaż”
Czy marzenie o energetycznej transformacji może zagrozić przyszłości oceanicznych ekosystemów? Oszałamiający wizualnie dokumentalny esej o cenie skarbów z morskich otchłani
- 17:30-18:15 “Planeta B”
Portret pokolenia zaangażowanego w walkę z globalnym ociepleniem. Protesty, policyjne szykany i klimatyczna depresja. Czy nastolatki powinny dźwigać ciężar odpowiedzialności za losy świata?
Od 18:15 zapraszamy na dyskusję z Klaudią Klimczak (radną Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego) oraz Wojtkiem Oreszczukiem (podróżnikiem, aktywista Extinction
Rebellion) o tym, co gen Z ma do powiedzenia w sprawie zmian klimatu.
Wstęp na wszystkie pokazy wolny!