Memo

Nadchodzące wydarzenia:

❤️ LOTERIA dla WOŚP

30 stycznia 2022 (więcej)
30. Finał WOŚP zagra dla okulistyki dziecięcej. Przejrzyj na oczy!
Świętokrzyski KOD zagra po raz szósty z WOŚP!
Podczas 30. Finału 30 stycznia już po raz piąty zorganizujemy LOTERIĘ, z której cały dochód przekażemy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!
Zapraszamy na kielecki Rynek do namiotu KOD – namiotu LOTERII dla WOŚP! Początek o godz. 11:00!
Czas trwania – do ostatniego losu (podczas ostatniej loterii wszystkie losy zostały wyprzedane do godziny 15.00)


Zbiórka na pakiety ratunkowe dla uchodźców

20 października 2021 – 31 stycznia 2022 (więcej)

Organizujemy wspólnie z sympatykami świętokrzyskiego KOD-u zbiórkę na pakiety ratunkowe dla uchodźców przy granicy polsko-białoruskiej.
Pierwsze pakiety ratunkowe już zostały wysłane.
Nadal zbieramy na kolejne – link do zbiórki: zbiórka na pakiety dla uchodźców

Najnowsze informacje w kalendarium

Wolne Sądy, Wolni Ludzie, Wolna Polska

18 stycznia 2022 (więcej)

18.01.2022 – Wolne Sądy, Wolni Ludzie, Wolna Polska.
Demonstracja obywatelek i obywateli przed Sądem Okręgowym w Kielcach w obronie sędziów bezprawnie odsuniętych od orzekania a także prześladowanych adwokatów i radców prawnych kwestionujących legalność powołania sędziów z udziałem neoKRS. Apelowaliśmy także o zjednoczenie opozycji.


Serce dla Pawła Adamowicza #stopHejt

14 stycznia 2022 (więcej)
W piątek 14 stycznia, od godz. 17:00 do 17:30 na kieleckim Rynku, pod pręgierzem oraz na Rynku w Starachowicach, w 3. rocznicę śmierci, uczciliśmy pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego podczas finału WOŚP.
Pamiętając o tym, że zaplanowana mowa nienawiści doprowadziła do tej tragedii, słuchając “Sound of Silence” ułożyliśmy świece symbolizujące naszą solidarność i nadzieję, że dobro zwycięży.


Protest przeciwko LexCzarnek. Wolna szkoła zagraża PiS-owi

„Edukacja jest zawłaszczana przez jedyną słuszną, prawomyślną i obowiązkową narrację – narrację rządową. Kurczy się przestrzeń do działań nie tylko osób takich jak ja, ale i nauczycieli oraz nauczycielek, którym zależy na rzetelnym przekazywaniu naukowej wiedzy” – mówiła podczas kieleckiego protestu KOD przeciwko ustawie lexCzarnek dr Barbara Biskup.


 Kielce. Wielka demonstracja w obronie TVN i wolnych mediów

Ponad tysiąc osób manifestowało w obronie wolnych mediów, przeciwko LexTVN, domagając się veta od prezydenta Andrzeja Dudy. Przemawiali m.in. wiceprezydenci Kielc, szefowie prodemokratycznych partii, obywatele.


Kielce i Starachowice solidarne z sędziami

Pikietę pod hasłem „Kielce solidarne z represjonowanymi sędziami” zorganizował świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji. Demonstracja przypada w rocznicę odsunięcia od orzekania sędziego Igora Tulei.


Patriotyzm bez granic i bez uprzedzeń

„Patriotyzm bez granic i bez uprzedzeń” – happening pod takim tytułem odbył się na kieleckim Rynku w przeddzień Święta Niepodległości. Wzięła w nim udział m.in. młodzież z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu, mieszkająca w Kielcach.


 Wieńce od KOD na Święto Niepodległości

Członkowie i sympatycy świętokrzyskiego KOD złożyli wieniec na cmentarzu wojskowym w Dniu Niepodległości. Drugi wieniec złożyła delegacja KOD podczas oficjalnych obchodów pod pomnikiem Piłsudskiego.


Patriotyzm bez granic i bez uprzedzeń.

10 listopada 2021 (więcej)

10.11, dzień przed obchodami Święta Niepodległości na Rynku spotkali się wolontariusze Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach (młodzież z Niepublicznej Bursy Szkolnej), przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji oraz organizatorzy festiwalu filmów o prawach człowieka Watch Docs Kielce.
Obejrzeliśmy wspólnie fragment filmu “Potomkowie cywilizacji łacińskiej” w reż. Roberta Kowalskiego. Dokument pochodzi z repertuaru Objazdowej Edycji WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie. Opowiada o tym, jak zmieniał się Marsz Niepodległości w Warszawie od 2016 do 2020 roku.
Po filmie rozdawaliśmy znaczki odnoszące się do polskiej gościnności, rozmawialiśmy o mniejszościach narodowych w Polsce oraz oglądaliśmy występ artystyczny młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu.
🟩 ❗Na zakończenie naszego spotkania:
💚 Stanęliśmy wspólnie w milczącym proteście wobec zła, jakie dzieje się na granicy z Białorusią. Zapaliliśmy zielone światła by pokazać uchodźcom i migrantom, że nie jesteśmy obojętni, gdy na granicy naszego państwa łamane są prawa człowieka.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1P97RF5cp

29. kwesta „Ratujmy zabytki kieleckich cmentarzy”.

1. listopada Świętokrzyski KOD już po raz kolejny dołączył do kwestujących na rzecz odnowy zabytków kieleckich cmentarzy.
Kwestowaliśmy na starym cmentarzu.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wpłaty 🧡

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym: Alinie za pracę w punkcie obsługi puszek, a za kwestowanie dziękujemy Stanisławowi i Wiktorii, Jerzemu i Bogusiowi, Kasi i Kasi oraz Ewie i Włodkowi.

 


W obronie sądów i ku czci Piotra Szczęsnego

Dwie demonstracje w ciągu dwóch dni zorganizował świętokrzyski KOD — w obronie niezależnych sądów i w 4. rocznicę samospalenia Piotra Szczęsnego, „szarego człowieka”.


Spotkanie KOD. Dziennikarz z Danii o uchodźcach

Spotkanie członków i sympatyków KOD z dziennikarzem z Danii Ole Jessenem odbyło się 15 października w siedzibie KOD-Świętokrzyskie. Niestety obraz Danii nas zaskoczył – usłyszeliśmy o szerzącym się nacjonalizmie, niechęci do drugiego człowieka.


Udane demonstracje w obronie UE w regionie świętokrzyskim

Tak dużej demonstracji obywatelskiej nie było w Kielcach od czasu Strajku Kobiet, komentują obserwatorzy. Pikiety manifestacje w obronie miejsca Polski w UE pod hasłem „My zostajemy w UE, rząd wychodzi” odbyły się w Kielcach, Starachowicach, Ostrowcu Św., Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej i Sandomierzu.


Kielce, Warszawa. MY ZOSTAJEMY W UE, rząd wychodzi!

Demonstracje w obronie miejsca Polski w Unii Europejskiej organizuje KOD. Odbędą się m.in. w Kielcach, Starachowicach i Warszawie w niedzielę.


Protest przeciwko nieludzkiej władzy

Stan wyjątkowo nieludzki – to hasło demonstracji, jakie odbyły się w Kielcach, Starachowicach i kilkudziesięciu miastach Polski. Protestowano przeciwko niewpuszczeniu nad granicę z Białorusią mediów, prawników i organizacji pomocowych oraz przeciwko łamaniu praw człowieka przez polskich mundurowych.


Pikieta KOD. Stan wyjątkowo nieludzki

„Stan wyjątkowo nieludzki” manifestację w proteście przeciwko nieludzkiemu traktowaniu uchodźców na polsko-białoruskiej granicy organizuje świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji. Początek o godz. 18 we wtorek 5 października na kieleckim Rynku.


Kolejne spotkanie przy namiocie PIKOD

Namioty – punkty informacyjne KOD (PIKODy) to akcje informujące i rozmowy. Swobodne dyskusje o sytuacji w kraju, o prawach człowieka, o wartościach europejskich i przynależności Polski do Unii Europejskiej.
Kolejne spotkanie przy namiocie PIKOD 1 październikaa na mostku nad Silnicą przy ul.Sienkiewicza w Kielcach było bardzo udane.
Były rozmowy, rozdawaliśmy plakaty, gazetki i ulotki, m. in. o #WolnaSzkoła (www.wolnaszkola.org). Zebraliśmy kolejne podpisy poparcia dla projektu obywatelskiego „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. Robiliśmy też kolejne zdjęcia z czerwoną ekierką – symbolem poparcia dla akcji #WolnaSzkoła.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i wszystkim pomagającym.

PIKOD – Punkt informacyjny KOD

Namioty – punkty informacyjne KOD (PIKODy) to akcje informujące i rozmowy. Swobodne dyskusje o sytuacji w kraju, o prawach człowieka, o wartościach europejskich i przynależności Polski do Unii Europejskiej.

PIKOD 23 września na mostku nad Silnicą przy ul.Sienkiewicza w Kielcach był bardzo udany 🧡💛💚💙💜
Ciekawe rozmowy, gazetki i ulotki były chętnie brane, zebraliśmy dużo podpisów poparcia dla #LegalnaAborcjaBezKompromisów. Były też zdjęcia z czerwoną ekierką – symbolem poparcia dla akcji #WolnaSzkoła (www.wolnaszkola.org).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i wszystkim pomagającym.

Kielce solidarne z represjonowanymi Sędziami. Kielce dziękują IUSTITII.

18 września, jak co miesiąc, w Dniu Solidarności z Represjonowanymi Sędziami spotkaliśmy się pod Sądem Okręgowym w Kielcach. Żądaliśmy przywrócenia do pracy niezależnych sędziów – Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna, którym wciąż, pomimo lipcowych wyroków TSUE, państwo PiS bezprawnie nie pozwala orzekać.
W tym dniu z okazji jubileuszu XXXI-lecia Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia dziękujemy odważnym, praworządnym i niezawisłym Sędziom za ich niezłomną postawę.

Dzisiaj Łysiec, jutro Giewont! Dzisiaj Oblaci a kto jutro?

15 września, w Międzynarodowym Dniu Demokracji skorzystaliśmy z naszego demokratycznego prawa do demonstracji.
Dołączyliśmy do obchodów 70-lecia Świętokrzyskiego Parku Narodowego – demonstrowaliśmy w obronie jednego z najstarszych parków narodowych w Polsce.
Nasza niezgoda i walka o zachowanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w całości trwa już 3 rok. KOD-Świętokrzyskie od samego początku sprzeciwia się jakimkolwiek planom zmniejszania ŚPN. Piotr Szafraniec były dyrektor ŚPN, członek KOD wypowiadał się w wielu artykułach prasowych.
Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji dołączył do grona instytucji, organizacji, stowarzyszeń, które jednoznacznie negatywnie oceniły projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wykrojeniu z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego liczący ponad 13 000 m2 teren na Łyścu.
Kielecka Gazeta Wyborcza pisała o demonstracji: „W proteście wezmą udział osoby działające zarówno w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody i praw obywatelskich, w ruchach społecznych i klimatycznych, jak również obywatelki i obywatele niezwiązani z żadnymi organizacjami, którzy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec niszczenia dziedzictwa ich regionu”.
W demonstracji uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia MOST, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, KOD-Świętokrzyskie, Obywatele RP, Młodzi Razem Świętokrzyskie, Polska 2050 Świętokrzyskie, Opozycja Uliczna i wielu innych.
Występowaliśmy też w imieniu 37,5 tysiąca obywatelek i obywateli, którzy podpisali się pod petycją w obronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Szklany Dom w Ciekotach, gdzie trwała konferencja zorganizowana przez ŚPN był zamknięty przed nami na trzy spusty – strzegła go Straż Parku Narodowego i Policja Polska.
Demonstrowaliśmy i nadal będziemy demonstrować, bo jeśli dziś odpuścimy Łysiec, w ślad za nim pójdą inne miejsca przyrodniczo cenne.
ŁYSIEC ZOSTAJE W PARKU NARODOWYM !

Wolne media, Wolna Polska w Europie

w wielu miastach Polski Obywatelki i Obywatele stanęliśmy wspólnie w obronie swych praw, w obronie Wolnych Mediów, w obronie Polski w UE. Stanęliśmy wtedy wszyscy razem – ramię w ramię!


Moc Solidarności była z nami

Z okazji 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, otwierających drogę do odbudowy demokracji w wolnej Polsce, już po raz trzeci odbył się w Kielcach koncert „Moc Solidarności”. Imprezę zorganizował świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji.


Koncert „MOC SOLIDARNOŚCI”

Sobota 4 września godz. 18:00, w Muszli Koncertowej Parku Miejskiego w Kielcach.

Z okazji 41. rocznicy Porozumień Sierpniowych, już po raz trzeci odbył się koncert „MOC SOLIDARNOŚCI” – w tym roku pod hasłem „Moc Solidarności 2021. Graliśmy dla demokracji. Wolne Media Wolni Ludzie Wolna Polska”.
Więcej informacji


 

Spotkanie członków i sympatyków świętokrzyskiego KOD

Pierwsze spotkanie członków i sympatyków KOD w nowej siedziby Regionu Świętokrzyskiego przy ul. Wojska Polskiego 52 (Budynek Centrum Organizacji Pozarządowych).


 

Wspieramy niezależnych sędziów!

Środa 18 sierpnia, godz. 19:00, Sąd Okręgowy w Kielcach.

Jak zawsze, od kilku już lat, stanęliśmy przed kieleckim Sądem Okręgowym, jako obywatelki i obywatele, Wolni Ludzie w obronie Wolnych Sądów.
11 sierpnia 2021 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej zobaczyliśmy spektakl bezprawia. Kolejny, bo zaczęło się 6 lat temu atakiem na Trybunał Konstytucyjny, na niezależne sądy i niezawisłych sędziów.
Dlatego nie odpuszczamy!


Demonstracja w Kielcach. Bez wolnych mediów nie ma wolności. Relacja

Największa demonstracja od protestów Strajku Kobiet odbyła się w Kielcach. Ponad tysiąc osób protestowało przeciwko niszczeniu przez PiS wolnych mediów.


 Kielce i nie tylko. Demonstracje w obronie wolnych mediów

Na demonstrację w obronie niezależności telewizji TVN i wolnych mediów zaprasza świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji. – Nie ma prawdziwej demokracji bez wolnej prasy. Widzimy to również w Kielcach i naszym regionie — mówi szef świętokrzyskiego KOD Stanisław Adamski.


 

Wspieramy Niezależnych Sędziów!

Niedziela 18 lipca, godz. 19:00, Sąd Okręgowy w Kielcach.

Jak zawsze, od kilku już lat, staniemy przed kieleckim Sądem Okręgowym, jako obywatelki i obywatele, Wolni Ludzie w obronie Wolnych Sądów.

Przyjdźcie koniecznie, bo jeśli my, obywatele nie staniemy w obronie niezależnych sędziów, to oni, sędziowie nie będą mogli obronić nas i naszych konstytucyjnych praw.
Link do wydarzenia na Facebook


Rocznica pogromu. Kwiaty od KOD

Wieniec kwiatów złożyła delegacja świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji pod pomnikiem menory w Kielcach, w 75. rocznicę pogromu Żydów.


Pikieta KOD. „My Konstytucję obronimy!”

Edward Rzepka, mecenas, obrońca opozycjonistów jeszcze w czasach PRL przemawiał na schodach Sądu Okręgowego, trzymając miniaturowe książeczkowe wydanie Konstytucji: „To my tę książeczkę obronimy! Nie pozwolimy zniszczyć tego, co w niej jest zapisane”. Świętokrzyski KOD zorganizował pikietą w obronie konstytucji i sądów.


W piątek „Sztafeta dla Konstytucji”

W piątek 28 maja o 18.30 świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji zaprasza do udziału w „Sztafecie dla Konstytucji. W obronie niezawisłych sędziów”. Ostatnią naszą obroną przed przemocą państwa są odważni i niezależni sędziowie, orzekający zgodnie z prawem, Konstytucją i własnym sumieniem.


Działacze KOD niewinni. „Mamy prawo protestować!”

Demonstranci KOD nie roznoszą zarazy, ale korzystają z prawa do pokojowej demonstracji – uznał kielecki Sąd Rejonowy i umorzył w środę 12 maja karę, jaką na demonstrantów chciała nałożyć policja.


Tour de Konstytucja w Kielcach trochę później

Ważna informacja od organizatorów projektu Tour de Konstytucja PL Zmiana terminu rozpoczęcia – w Kielcach happening odbędzie się 5 czerwca.


Demonstrant uniewinniony, porażka policji

Sąd Rejonowy w Kielcach uniewinnił członka KOD, uczestnika demonstracji w obronie praw kobiet. Sędzia skrytykował policję za próbę „kary zastępczej”, czyli represjonowania demonstrantów za pomocą wątpliwych zarzutów.


Oświadczenie KOD. „Nie” dla łamania praworządności!

„Nie pozwalamy na wprowadzanie w Polsce standardów znanych do niedawna tylko z krajów autorytarnych lub pseudodemokratycznych, jak Rosja, Turcja czy Białoruś!” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD. Całość poniżej.


 Gratulujemy Edwardzie! „Nasz” mecenas nagrodzony

Mecenas Edward Rzepka z Kielc otrzymał Wielką Odznakę Adwokatura Zasłużonym – najbardziej prestiżowe odznaczenie polskich adwokatów.


Pikieta w Kielcach w obronie sądów

Na pikietę pod kieleckim Sądem Okręgowym pod hasłem „Wspieramy sędziów niezależnych” zaprasza Region Świętokrzyski KOD. Początek o godz. 18 w czwartek 18.03.2021.


KOD z sercem dla WOŚP

Wspaniałe licytacje, wypełnione tekturowe puszki i przelane e-skarbonki – tak członkowie  i sympatycy świętokrzyskiego KOD włączyli się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrali około 20 tysięcy złotych! 


Sąd: Groźby wobec członków KOD trzeba ścigać

Sąd Rejonowy w Kielcach uznał zażalenie świętokrzyskiego KOD-u i nakazał prokuraturze prowadzić śledztwo w związku z groźbami, jakie padły pod adresem członków KOD od zwolenników PiS podczas wyborczego spotkania z Andrzejem Dudą w Chęcinach.


Pikieta KOD w mroźny poniedziałek

Bannery z napisami „Kielce – wspieramy demokrację” i  „Wspieramy sędziów niezależnych” przynieśli uczestnicy solidarnościowej pikiety, wspierający niezależnych sędziów.


Protest KOD. Kielce solidarne z Sędziami

Świętokrzyski KOD protestuje przeciwko represjom, jakie dotykają niezależnych sędziów. Kolejna akcja w poniedziałek o godz. 18 pod Sądem Okręgowym w Kielcach.


Ułożyliśmy serce dla Pawła Adamowicza

Serce ułożone z setek zniczów zapłonęło w czwartkowy wieczór na kieleckim rynku. W ten sposób KOD złożył hołd Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska, zamordowanemu dwa lata wcześniej przez politycznego fanatyka.


Policja przesłuchuje członków KOD

Trzech członków świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji dostało wezwania na policję, po tym, jak wzięli udział w proteście w rocznicę stanu wojennego. – To są policyjne represje wobec uczestników pokojowej demonstracji – komentuje szefowa świętokrzyskiego KOD.


Serce dla Pawła Adamowicza na kieleckim rynku

Przy dźwiękach „Sound of Silence” ułożymy serce ze świec. Prosimy, przynieście znicze. Świętokrzyski KOD zaprasza na spotkanie w rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego przez politycznego fanatyka.


Legitymowanie i mandaty w rocznicę stanu wojennego

Protest w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbył się w Kielcach pod hasłem „Idziemy po WOLNOŚĆ! – Idziemy po WSZYSTKO!”. Policja legitymowała uczestników, m.in. pięcioro członków KOD i wręczała wezwania na posterunek.

Akcja KOD. Zostajemy w Europie!

Sympatycy i działacze świętokrzyskiego KOD przyłączyli się do akcji „Halo! Tu Europa! My zostajemy w UE! Kielce zostają w Unii!”. Rozkleiliśmy w Kielcach plakaty, na balkonach i dachach domów zawisły unijne flagi.


Pikieta KOD w obronie miejsca Polski w UE

Pikietę pod hasłem „Szlaban dla PiS – My zostajemy w Europie” zorganizował Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji.


Wieniec od KOD dla poległych za wolność Polski

Wieniec i znicze na kieleckim cmentarzu wojskowym przy ul. Ściegiennego złożyła delegacja Regionu Świętokrzyskiego KOD w dniu Święta Niepodległości.


Największe od lat protesty przeciw PiS

Największe od lat demonstracje przeszły ulicami Kielc oraz wielu miejscowości w województwie świętokrzyskim przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez kontrolowany przez PiS tzw. Trybunał Konstytucyjny. W poniedziałek w Kielcach protestowało ponad 5 tysięcy, głównie młodych, ludzi.

Zmarł Andrzej Burczyn, sympatyk KOD

Andrzej Burczyn, sympatyk KOD zmarł nagle w Kielcach w poniedziałek 26.10.2020 r. Uczestniczył w wielu wydarzeniach organizowanych przez świętokrzyski KOD.

Pogrzeb Jadwigi Sienkiewicz

Na cmentarzu w Chełmcach spoczęła Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka pisarza Henryka Sienkiewicza. Pogrzeb odbył się w piątek 23.10.2020. Wieniec złożyła delegacja świętokrzyskiego KOD.

Zmarła Jadwiga Sienkiewicz

We wtorek 20.10.2020 r. zmarła Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka pisarza Henryka Sienkiewicza. Była najstarszą uczestniczką manifestacji świętokrzyskiego KOD. Swoją ciocię na FB pożegnał poseł Bartłomiej Sienkiewicz.

NIE dla Czarnka, protest w Kielcach

Symboliczny protest w Dniu Nauczyciela, przeciwko nominacji na stanowisko ministra edukacji i nauki kontrowersyjnego polityka Przemysława Czarnka zorganizował Region Świętokrzyski KOD. Uczestnicy rozwiesili plakaty na kieleckim Rynku i demonstrowali pod pomnikiem H. Sienkiewicza.

Protesty KOD. NIE dla legalizacji przemocy

Protesty pod hasłem „Nie Dla Legalizacji Przemocy Domowej!” przeciwko wypowiedzeniu przez pisowski rząd tzw. konwencji stambulskiej odbyły się w piątek 24 lipca w Kielcach i Starachowicach. Współorganizatorem był świętokrzyski KOD.

Jarubas za Trzaskowskim. Przy namiocie KOD

Europoseł, wiceprezes PSL Adam Jarubas poparł Rafała Trzaskowskiego. Zrobił to na konferencji prasowej obok namiotu świętokrzyskiego KOD.

Oświadczenie KOD. Wybierzmy demokrację

Nie zgadzamy się, aby Polska została cofnięta politycznie, społecznie i gospodarczo o ponad 30 lat
Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji apeluje o liczny udział w wyborach i oddanie głosu na demokratycznego kandydata Rafała Trzaskowskiego oraz wspieranie jego kampanii wyborczej – czytamy w oświadczeniu świętokrzyskiego KOD. Całość poniżej.

Na Rynku broniliśmy sędziego Tuleję

„Kneblowanie sądów = rozwód z Europą”, „Dziś sędziowie, jutro ty”, „Tacy jak Tuleja to nasza nadzieja” – takie hasła przynieśli uczestnicy pikiety w obronie sędziego Igora Tulei na kieleckim Rynku. Był to pierwszy protest uliczny świętokrzyskiego KOD w warunkach epidemii.

Pikieta KOD. 150×150 – Dziś Tuleya Jutro Ty

Pikietę w obronie sędziego Igora Tulei i innych sędziów, którym grożą represje za wydawane wyroki i obronę praworządności, organizuje w poniedziałek świętokrzyski KOD. Hasło: 150×150 – Dziś Tuleya Jutro Ty.

Nasz komitet obrony przed wirusem

Kolejna partia przyłbic medycznych wykonanych w domu szefowej świętokrzyskiego KOD powędrowała w piątek 17 kwietnia do szpitala. Zbiórkę środków zorganizowali i sfinansowali członkowie i sympatycy KOD.

NIE dla wyborów w czasie epidemii

Świętokrzyski KOD uważa, że organizowanie wyborów w cieniu epidemii nie służy demokracji, a jest jej ponurą parodią. Oświadczenie poniżej.

KOD w Senacie — jak odnowić KRS

Delegacja KOD wzięła udział w pracach Senatu nad projektem nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która ma przywrócić zgodność z Konstytucją tej instytucji. – Przywrócenie praworządności w Polsce będzie wyzwaniem najważniejszym, a jednocześnie najtrudniejszym — powiedziała Monika Szafraniec, członkini Zarządu Głównego KOD.

Demokraci pikietowali, zwolennicy Dudy bluzgali

„Olej Dudę 2020”, „wyPAD 2020”, „Banasia też ułaskawisz?”, „Antidotum na obłudę w maju #OLEJDUDĘ” – takimi transparentami demonstranci „przywitali” Andrzeja Dudę podczas jego kampanijnej wizyty w Chęcinach. Zwolennicy „dobrej zmiany” obrzucili protestujących wulgarnymi wyzwiskami i groźbami.

KOD: Nie traćmy zagranicznych przyjaciół

Pismo z apelem o wycofanie homofonicznych uchwał, ustanawiających „strefy wolne od LGBT” wysłał do świętokrzyskich samorządów KOD. – Wycofajcie się, zanim stracimy zagranicznych przyjaciół — mówi szefowa świętokrzyskiego KOD Monika Szafraniec.

 Kielce wolne od nienawiści

Napisy „Wolne od nienawiści” pojawiły się pod tablicami z nazwą Kielc na drogach wjazdowych do miasta.

Auschwitz – to może się powtórzyć

Delegacja Komitetu Obrony Demokracji wzięła udział w kieleckich obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Owacja podczas pikiety w obronie sądów

Pikiety w obronie niezależności sądownictwa zorganizował w czwartek 23 stycznia świętokrzyski KOD. Zgromadzeni pod Sądem Okręgowym w Kielcach przyjęli owacją wyrok Sądu Najwyższego, negujący kompetencje neo-KRS.

Czwartek. Pikieta KOD w obronie sądów

Pikietę pod hasłem „Kneblowanie sądów = rozwód z Europą” organizuje Region Świętokrzyski KOD w czwartek 23 stycznia, o godz. 18.00 pod Sądem Okręgowym w Kielcach.

Nowe władze KOD na 2 lata

Członkowie świętokrzyskiego KOD wybrali w niedzielę władze na nową dwuletnią kadencję. Szefową pozostała Monika Szafraniec. Przegłosowano też uchwałę solidarności z marszałkiem Senatu RP Tomaszem Grodzkim.

Losy sprzedane, puszki pełne i rekord!

Rekordową sumę pieniędzy — ponad 28 tys. zł — zebrali członkowie i sympatycy KOD podczas kieleckiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomogła loteria charytatywna i piękne historyczne stroje.

Miało być tysiąc, były tysiące

Delegacja KOD z świętokrzyskiego wzięła udział w „Marszu tysiąca tóg” w obronie niezawisłości polskich sądów. W sobotę 11 stycznia demonstrowało w Warszawie ok. 30 tysięcy osób. Poniżej relacja.

Zjazd świętokrzyskiego KOD

W niedzielę 19 stycznia wybierzemy na nową kadencję władze świętokrzyskiego KOD. Spotykamy się w Hotelu Kongresowym (d. Exbud).

Ponad tysiąc w obronie sądów

To były największe demonstracje w obronie wolnych sądów w naszym regionie od 2017 roku. W Kielcach w proteście wzięło udział ponad tysiąc osób.

Znicze w rocznicę stanu wojennego

Znicze ułożone w napis „13 XII” ułożyli działacze i sympatycy KOD oraz PO pod pomnikiem ks. J. Popiełuszki w Kielcach, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Protest. Dziś sędziowie – jutro TY!

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji przyłącza się do ogólnopolskiego protestu przeciwko pisowskiej ustawie kagańcowej, która ma ograniczyć niezależność polskiego sądownictwa.


KOD ma 4 lata!

Dokładnie w czwartą rocznicę spotkania założycielskiego KOD w Kielcach spotkaliśmy się, aby uczcić to wydarzenie. Był tort, pamiątkowe przypinki i wspomnienia.

Broniliśmy sądów. Pikiety w Świętokrzyskiem

Podczas pikiet przed sądami w Kielcach, Ostrowcu, Starachowicach, Sandomierzu i Jędrzejowie mieszkańcy bronili niezawisłości polskich sądów. W Kielcach demonstrowało około 200 osób, pikietę przygotował KOD.

Pikieta po wyroku TSUE

Pikietę „Czekamy na kres neo-KRS” zorganizował pod Sądem Okręgowym w Kielcach świętokrzyski KOD. Było ok. 50 osób, przemawiał m.in. znany kielecki adwokat Edward Rzepka.


Kwiaty od KOD na Święto Niepodległości

Wiązanki kwiatów z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada złożyli przedstawiciele Regionu Świętokrzyskiego KOD pod pomnikami Józefa Piłsudskiego oraz Bohaterów Walk o Niepodległość.


KOD kwestował na renowację nagrobków

Kilkunastu członków i sympatyków świętokrzyskiego KOD wzięło udział w kweście na kieleckich cmentarzach z okazji Święta Zmarłych. Kwestę zorganizowało po raz 27. Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.


LUD. Słowa jak kamienie

Jak i dlaczego zbrutalizował się język w dyskusji publicznej, jak radzić sobie z fake newsami, kulisy powstawania książki „Słowa jak kamienie” – to tematyka najnowszego spotkania Latającego Uniwersytetu Demokracji, na jakie zaprasza świętokrzyski KOD.


„Gazeta Przedwyborcza” – przeczytaj, ściągnij, udostępnij!

Milion egzemplarzy bezpłatnej „Gazety Przedwyborczej” będą rozdawane od poniedziałku w całej Polsce. My zamieszczamy ją w pdf, do załadowania, przeczytania, udostępniania. Poznaj całą prawdę o podłej zmianie PiS, udostępnij ją znajomym!


Hipokryzja kandydatki do Sejmu

W audycji Studio Polityczne Radia Kielce, nadanej 29.09.2019 r. Posłanka PiS Maria Zuba pokazała swoje prawdziwe oblicze, grożąc sądem przewodniczącej Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD, Monice Szafraniec. Oświadczenie KOD poniżej.


Protest przeciwko atakowi nienawiści na posła

Ten akt agresji wpisuje się w rozpętaną przez przeciwników demokracji kampanię nienawiści, odczłowieczania i gróźb wobec przeciwników politycznych, obrońców demokracji, wolności i konstytucji. Historia uczy, że od takich aktów, tolerowanych przez sprawujących władzę, zaczyna się droga, która prowadzi do najgorszych wydarzeń w dziejach ludzkości – pisze Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD. Całość oświadczenia poniżej.


LUD. Prof. Sadurski w Kielcach

„Polska przed wyborami: między demokracją a autorytaryzmem” – to temat najbliższego spotkania Latającego Uniwersytetu Demokracji w Kielcach. Gościem będzie prof. Wojciech Sadurski.


Najważniejsze wybory od 1989 roku!

„Wybory 2019 mogą być decydujące dla dalszych losów III Rzeczypospolitej. Albo stoczymy się w stronę otwartej dyktatury, albo powstrzymamy niszczenie demokratycznego państwa prawa. Nie chcemy Budapesztu, Stambułu czy Moskwy nad Wisłą! Zależy to od nas” – czytamy na stronie Obywatelskiej Pomocy Wyborczej.


Koncert Moc Solidarności. 23 sierpnia

Na koncert „Moc Solidarności 2019. Gramy dla Demokracji” zaprasza świętokrzyski KOD. W Parku Miejskim uczcimy 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, otwierających drogę do odbudowy demokracji w wolnej Polsce.


Jest „Bibuła Świętokrzyska”

Opozycyjna „Bibuła Świętokrzyska” to pisemko-ulotka. Doskonale nadaje się do dystrybucji „do ręki” lub na tablicach ogłoszeń. Mamy jej pierwszy numer.


KOD przeciwko agresji i nietolerancji

„Region Świętokrzyski Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji stanowczo potępia wszelkie akty agresji, jakich dopuszczono się wobec uczestników Marszu Równości w Białymstoku 20 lipca 2019 r. Wyrażamy wsparcie i solidarność z organizatorami i uczestnikami Marszu Równości w Białymstoku, a szczególnie z tymi osobami, które padły ofiarą agresji werbalnej i fizycznej” – czytamy w oświadczeniu KOD. 


STOP przejęciu Sądu Najwyższego!

Pikietę „STOP przejęciu Sądu Najwyższego!” organizuje w piątek w Kielcach świętokrzyski KOD. Stańmy znów wspólnie pod sądami w Kielcach i w całej Polsce. Pokażmy, że nie będziemy biernie przyglądać się niszczeniu państwa prawa, demokracji i wolności, jaką wywalczono dla nas 30 lat temu.


Tęczowy namiot KOD w sobotę

Tęczowy namiot KOD stanie w sobotę w Kielcach podczas Pikniku Integracyjnego w Parku Miejskim. To jedna z imprez towarzyszących tegorocznemu pierwszemu Marszowi Równości w Kielcach.


KOD przeciwko szykanowaniu sędziów

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji wyraża zdecydowany sprzeciw wobec szykan, jakim poddawani są prokuratorzy i sędziowie przez partię sprawującą obecnie w Polsce władzę – całe oświadczenie poniżej.


Sprzeciw KOD wobec zakazu organizacji I Marszu Równości w Kielcach

Oświadczenie ZR KOD Świętokrzyskie

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji wyraża sprzeciw wobec wydanego przez Prezydenta Kielc Bogdana Wentę zakazu organizacji I Marszu Równości w Kielcach.


 Park alert w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Ponad 100 osób protestowało przeciwko zmniejszeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W niedzielę 30 czerwca przeszli z transparentami czerwonym szlakiem pod muzeum ŚPN.


KOD w obronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji protestuje przeciwko zmniejszeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego. „Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji apeluje o zachowanie najcenniejszych przyrodniczo miejsc naszego kraju takich jak Parki Narodowe, rezerwaty przyrody poprzez powstrzymanie się od działań mogących mieć na nie negatywny wpływ” – czytamy w uchwale świętokrzyskiego KOD.


Piknik KOD. Radośnie, europejsko

W wielu miastach, ale i w Kielcach wiele się działo. Ludzie z europejską wrażliwością świętowali ten dzień na różne sposoby. My mieliśmy nasz „Piknik europejski” z niesamowitą ilością imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


LUD. O niszczeniu sądów i demokracji

— Niszczenie wymiaru sprawiedliwości niszczy demokrację. W sytuacji, kiedy niezależność sądów jest niszczona, obowiązkiem sędziów jest zajęcie jasnego stanowiska i wzięcie udziału w debacie publicznej — mówił w Kielcach sędzia Igor Tuleya, gość Latającego Uniwersytetu Demokracji KOD.


LUD. Całe życie po właściwej stronie

Bogusław Sonik jak zwykle uprzejmy, sympatyczny i uczciwy. Zawsze stał po dobrej stronie. Odwiedził Kielce na zaproszenie Latającego Uniwersytetu Demokracji KOD.


Oda do wolności w roku wyborów europejskich

Dwie próby wystarczyły, aby „Oda do wolności”, hymn Unii Europejskiej donośnie zabrzmiała pod pomnikiem H. Sienkiewicza w Kielcach. W ten sposób świętokrzyski KOD uczcił rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, podwaliny Unii Europejskiej.


Cała Polska śpiewa „ODĘ DO RADOŚCI”

Cała Polska śpiewa „ODĘ DO RADOŚCI” – w niedzielę w samo południe na happening pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza zaprasza Region Świętokrzyski KOD.


Presja ma sens. Skandaliczny koncert odwołany

Prezydent Kielc Bogdan Wenta odwołał koncert wspierającego neofaszystów zespołu Hungarica. To efekt protestu podpisanego przez KOD oraz prodemokratyczne partie polityczne i organizacje.


O jedynce Thun dowiedziała się w Kielcach

„Naprawdę jestem na jedynce? Bo nic jeszcze nie dostałam z partii” – nie kryła zaskoczenia europosłanka Róża Thun podczas wizyty w Kielcach. Gościa spotkania w OMPiO powitała przewodnicząca świętokrzyskiego KOD Monika Szafraniec.


Oświadczenie ws. przesyłek z pogróżkami

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD wydał oświadczenie w związku z przesyłkami zawierającymi pogróżki, wysłanymi do polskich samorządowców, w tym prezydenta Kielc Bogdana Wenty, oraz byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy.


Lech Wałęsa w Kielcach. Historii nie zakłamiesz

Opozycja musi być zjednoczona, aby odsunąć PiS od władzy, ale po wygranej trzeba się na nowo zastanowić, jaki kapitalizm chcemy budować w Polsce — mówił Lech Wałęsa podczas wizyty w Kielcach, organizowanej przez KOD.


Zjednoczeni po raz trzeci

Trzecie spotkanie stowarzyszeń prodemokratycznych regionu świętokrzyskiego odbyło się 15 lutego w Kielcach. Mówiono o wartościach, które w życiu i polityce są najważniejsze.


Oświadczenie ws. skandalicznego działania TVP

„Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji stanowczo protestuje przeciwko ujawnieniu w głównym wydaniu programu informacyjnego TVP „Wiadomości” zdjęć i danych osobowych uczestników pikiety pod warszawską siedzibą telewizji rządowej. Protestujemy przeciwko kłamstwom i manipulacjom, jakie za pieniądze podatników uprawia telewizja rządowa” – pisze w specjalnym oświadczeniu Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD. Całość oświadczenia poniżej.


Zebranie członków świętokrzyskiego KOD

Regionalne Walne Zebranie Członków Regionu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji odbędzie się 3 marca w Kielcach. Jednym z punktów obrad będzie uzupełnienie składu delegatów na krajowe zebranie KOD.


Pikieta KOD. Chcemy prawdy, nie propagandy

Pod siedzibą kieleckiego oddziału TVP protestowaliśmy przeciwko rządowej propagandzie uprawianej przez publiczne media. Domagaliśmy się prawdy. Prawdy nie dla nas, prawdy nie dla ludzi, którzy potrafią myśleć. Domagaliśmy się prawdy dla wszystkich „stefanów”. Stefanów W.


Drugie spotkanie zjednoczonej opozycji

Drugie spotkanie liderów świętokrzyskich partii pro-demokratycznych, pro-wolnościowych i pro-europejskich w sprawie wspólnego startu z jednej listy w nadchodzących wyborach europejskich i parlamentarnych odbyło się w piątek 1 lutego w Kielcach. Region świętokrzyski jest najbardziej zaawansowany w rozmowach o wspólnej liście opozycji w nadchodzących wyborach.


Relacja z LUD. Smutno widzę przyszłość uniwersytetów

Z każdego niemal zdania prof. Jarosława Płuciennika smutno jawiła się przyszłość polskich uczelni. „Czarno widzę przyszłość małych ośrodków akademickich”, stwierdził gość spotkania LUD. W świetle nowej ustawy na każdym uczelnianym stanowisku najważniejszą sprawą będzie posłuszeństwo.


Protest w sobotę. Żądamy zmian w TVP!

Protest przeciwko manipulacjom i propagandzie uprawianej przez telewizję rządową TVP organizuje świętokrzyski KOD. „Żądamy zmian w TVP! Stop mowie nienawiści!” – apelują organizatorzy.


Pamięci Pawła Adamowicza

Wielkie serce ze zniczy ułożyli kielczanie na miejskim rynku dla upamiętnienia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odpowiedzieli w ten sposób na apel świętokrzyskiego KOD.


Wybory 2019. Porozumienie KOD i opozycji

Porozumienie w sprawie współpracy w tworzeniu wspólnej listy w wyborach do parlamentów europejskiego i polskiego podpisali w piątek w Kielcach przedstawiciele partii politycznych, m.in. PO, .N, PSL i SLD. Inicjatorem wspólnej deklaracji był Komitet Obywatelski Lecha Wałęsy.


Po zjeździe delegatów KOD

Program i strategia KOD, ustalenie wysokości składki członkowskiej, uzyskanie osobowości prawnej przez regiony i zmiany w statucie stowarzyszenia były tematami zjazdu delegatów KOD w Warszawie. Uczestniczyło w nim pięcioro delegatów z regionu świętokrzyskiego.


KOD: „Nie” dla koalicji Wenty z PiS-em

„Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty podejmie współpracę z partią PiS, która od trzech lat niszczy demokrację w Polsce, łamie Konstytucję, narusza trójpodział władzy, odbiera sukcesywnie obywatelom wolność, jest partią antysamorządową, stopniowo centralizującą Polskę” – pisze w oświadczeniu Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD. Całość poniżej.


Oświadczenie Regionu Świętokrzyskiego KOD ws. koalicji wyborczych

Oświadczenie

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji zwraca się przed II turą wyborów samorządowych 4 listopada 2018 r. do wszystkich prodemokratycznych ugrupowań o zajęcie stanowiska w sprawie możliwych koalicji w radach miast, gmin i powiatów…


„Będziesz siedział” – usłyszał Ziobro w Kielcach

„Konstytucja!”, „Będziesz siedział!”, „Prokurator polityczny” – tak działacze demokratyczni powitali w czwartek Zbigniewa Ziobro na kieleckim Rynku.


Ostrowiec. Bądź przyzwoity, głosuj

Ostrowiecki KOD namawia mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach samorządowych. „Teraz bardziej niż kiedykolwiek nie wolno nam robić błędów. Głosujmy na ludzi, nie na partie” – czytamy w oświadczeniu.


Spotkanie LUD. Kim jest liberał?

Uwagę słuchaczy przykuła dyskusja na temat konsekwencji, z którymi będziemy musieli zmierzyć się jako obywatele, kiedy partia PiS straci władzę, niezależnie od tego, kiedy to nastąpi. Gościem spotkania Latającego Uniwersytetu Demokracji był redaktor Adam Szostkiewicz, polski publicysta i dziennikarz.


Żeromski w koszulce z „Konstytucją” [wideo]

Koszulkę z napisem „Konstytucja” powiesili na pomniku Stefana Żeromskiego w Kielcach sympatycy i członkowie KOD, w tym absolwenci I L.O. im. S. Żeromskiego w Kielcach.


W środę bronimy sądów i demokracji

Demonstracje w obronie niezależności sądów i demokracji odbędą się w środę 18 lipca w Kielcach i wielu miastach Polski. „My, obywatelki i obywatele, żądamy zatem natychmiastowej nowelizacji trzech ustaw sądowych. To jedyny scenariusz, który pozwoli Polsce wyjść z prawnego impasu” – apelują organizatorzy.


Pikieta KOD. Europo, nie odpuszczaj!

Pikietę pod kieleckim Sądem Okręgowym pod hasłem „Europo, nie odpuszczaj!” organizuje 3 lipca świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji.


Trójkołowiec od KOD dla Artura

Trójkołowy rower dla osoby niepełnosprawnej ufundował świętokrzyski KOD. Przekazaliśmy go Arturowi spod Kielc, który do tej pory ćwiczył tylko na rowerze stacjonarnym.


 Świętokrzyski KOD na „Marszu Wolności”

Świętokrzyscy KOD-erzy, m.in. z Kielc i Starachowic, wzięli udział w „Marszu Wolności”, największej prodemokratycznej demonstracji, jaka odbyła się w tym roku w Polsce.


„Kobieta przedsiębiorcza”. Monika Szafraniec finalistką

Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego KOD-u, została finalistką plebiscytu „Kobieta przedsiębiorcza”. Doceniono jej „zaangażowanie w obronę demokracji w Polsce i wolności obywatelskich w tym praw kobiet”.


PIKOD odwiedził Ostrowiec

PIKOD, czyli Punkt Informacyjny KOD odwiedził Ostrowiec. Na chodniku łączącym Rynek z bazarem rozdawaliśmy ulotki, zbieraliśmy podpisy ws. ochrony flagi UE i namawialiśmy do Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

Więcej


Protest przeciwko nominacji Chazana

Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji protestuje przeciwko skandalicznej nominacji Bogdana Chazana na stanowisko konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa.

Więcej


Wiosenny namiot KOD

Namiot Komitetu Obrony Demokracji stanie w niedzielę na pl. Artystów w Kielcach. KOD rozpoczyna przedwyborczą akcję informacyjno-edukacyjną.

Więcej


Bohaterom wolności — KOD

„Bohaterom wolności — KOD” – to napis na szarfie wiązanki kwiatów, które złożyliśmy pod pomnikiem bohaterów walk o niepodległość na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Więcej


Demonstrowaliśmy w obronie sądów

„Wolna Polska, wolne sądy!” krzyczeli zgromadzeni podczas demonstracji pod Sądem Okręgowym w Kielcach w obronie niezależności sądownictwa i trójpodziału władz.

Więcej


Sytuacja NGO-sów. Kasę dostaną prorządowi

— Oni nawet tego nie kryją. Mówią, że teraz „ich” organizacje dostaną pieniądze, bo im się należy, a wcześniej nie dostawali — mówił o planach PiS wobec organizacji pozarządowych Michał Braun, gość środowego Latającego Uniwersytetu Demokracji.

Więcej


 W niedzielę SUWEREN MÓWI NIE!

Więcej


Moc SOLIDARNOŚCI w Kielcach


Sędzia Andrzej Rzepliński w Kielcach

Spotkanie z prof. Andrzejem Rzeplińskim, byłym Prezesem Trybunału Konstytucyjnego odbędzie się w czwartek 2 marca o 18.30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.


Ponad 400 podpisów za referendum

Kilkunastu kieleckich KOD-erów zebrało w ciągu dwóch godzin 230 podpisów za referendum w sprawie „deformy” oświaty wprowadzanej przez rząd.


Lech Wałęsa 8 marca w Kielcach

Na spotkanie z Lechem Wałęsą zaprasza Komitet Obrony Demokracji.


Porozumienie w sprawie referendum

W imieniu świętokrzyskiego KOD-u jego przewodnicząca Monika Szafraniec podpisała deklarację na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum z inicjatywy obywateli w sprawie “deformy” oświaty.


KOD zaprasza na Manifę

Mamy zaproszenie na VII Kielecką Manifę, a ponieważ walczymy o gwarantowane Konstytucją prawa kobiet i prawa człowieka, których łamać nie wolno – zapraszamy do uczestnictwa.


Michnik: Wybory samorządowe będą testem [wideo]

Około 300 osób wzięło udział w spotkaniu z Adamem Michnikiem, jakie zorganizował świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji.


Trzeba ruszyć tyłek. Henryka Krzywonos w Ostrowcu [wideo]

— Musimy ruszyć tyłek i protestować — mówiła legenda „Solidarności” posłanka Henryka Krzywonos w Ostrowcu, podczas spotkania zorganizowanego przez KOD.


Walentynkowe życzenia od świętokrzyskiego KOD [wideo]

Z okazji Walentynek 2017 składamy naszym uroczym KOD-erkom najlepsze życzenia! Świętokrzyscy KOD-erzy.


Spotkanie KOD. Adam Michnik w Kielcach

Na spotkanie z Adamem Michnikiem, redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” zaprasza Region Świętokrzyski KOD.


Miliarder i asceta razem niszczą demokrację

„Miliarder z Nowego Jorku niczym nie różni się od ascety z Żoliborza” – tak na antenie Radia Kielce skomentował kryzys demokracji Włodzimierz Magdziarz.


Broniliśmy niezależności sądów
„Partyjne sądy i prokuratura — tak się rodzi dyktatura” – skandowali uczestnicy pikiety w obronie niezależności sądów, jaką zorganizował Region Świętokrzyski KOD.
Więcej


Grupa wysyPiSko działa!
„Zlikwidujmy wybory i będzie spokój”.
„Nic nas nie przekona, że czarne jest czarne, a białe-białe” – takie napisy znalazły się na śmietnikach na osiedlu KSM w nocy z piątku na sobotę. Prawdopodobnie za akcję odpowiadają nieznani sprawcy z „Grupy wysyPiSko”.
Więcej


Wspieramy WOŚP — naszym celem 6 tys. zł
Naszym celem jest zebranie co najmniej 6 tysięcy złotych. Będzie loteria z nagrodami i inne atrakcje. Świętokrzyski KOD przyłącza się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Więcej


Spacerkiem pod biuro PiS. A tam…
Po cotygodniowym spotkaniu w klubie Czerwony Fortepian postanowiliśmy pójść sobie na spacer. Skończyliśmy pod siedzibą PiS, gdzie wykrzykiwaliśmy antyrządowe hasła, m.in. „Wolność, równość, demokracja”.
Więcej


LUD. O pojmowaniu świata
W ramach działalności Latającego Uniwersytetu Demokracji, region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji zorganizował spotkanie ze znanym artystą Krzysztofem Pieczyńskim liderem stowarzyszenia „Polska Laicka”.
Więcej


Demonstracja. Państwo prawa – nasza sprawa
Kolejna manifestacja w Kielcach w obronie konstytucji i demokracji. Na pl. Konstytucji 3 Maja demonstrowało około 200 osób.
Więcej


Pikieta Wolne Media w Starachowicach
Spontaniczną pikietę w obronie wolności mediów i przeciwko bezprawnemu wykluczeniu posła opozycji z obrad sejmu zorganizowała grupa lokalna KOD w Starachowicach.
Więcej


Czy w Kielcach przyjmiemy rodzinę z Syrii?
Podpisz petycję! KOD proponuje przyjąć w Kielcach przynajmniej jedną rodzinę z ogarniętej wojną domową Syrii. Przygotowaliśmy w tej sprawie petycję.
Więcej


Demonstracja w Kielcach. Miarka się przebrała!
W niedzielę 18 grudnia o godz. 15 zapraszamy na manifestację na pl. Konstytucji (między ratuszem a piętrowym parkingiem) w obronie konstytucji. „Miarka się przebrała!” – piszą organizatorzy manifestacji z partii Razem.
Więcej


Juliusz Braun w obronie mediów i Konstytucji
„Rada Mediów Narodowych wyraża stanowczy protest w związku z decyzjami Marszałka Sejmu RP uniemożliwiającymi prawidłową pracę mediów podczas posiedzenia Sejmu dn. 16 grudnia 2016 r.” – taki projekt uchwały Rady Mediów Narodowych proponuje kielczanin, były prezes TVP Juliusz Braun.
Więcej


Pikieta – wolne media! [wideo]
„Wolne media”, „Wolność, równość, demokracja”, „Mamy dość!” – krzyczeli uczestnicy spontanicznej pikiety zwołanej w Kielcach w obronie wolnych mediów i demokracji, w związku z wydarzeniami w sejmie.
Więcej


13 grudnia: Demokracji nie oddamy
Mimo mrozu, ciemności i dnia powszedniego na kielecką manifestację ku czci ofiar stanu wojennego i przeciwko obecnej władzy przyszło około 300 osób. Skandowali: „Stan wojenny pamiętamy, demokracji nie oddamy”.
Więcej


Dyżur pod KPRM w rocznicę manifestacji
Kolejny dyżur przy liczniku pod KPRM pełniła delegacja świętokrzyskiego KOD-u. Dyżur był wyjątkowy, bo zorganizowany w rocznicę pierwszej manifestacji KOD w obronie Trybunału Konstytucyjnego.
Więcej:


Kijowski na kieleckiej rocznicy KOD
Mateusz Kijowski, szef Komitetu Obrony Demokracji spotkał się z członkami i sympatykami świętokrzyskiego KOD. Obchodziliśmy rocznicę powstania KOD w Kielcach. Był czas na wspomnienia, ale i trudne pytania o przyszłość.
Więcej


Pikieta przeciw mediom Rydzyka
Odczytaliśmy nasz protest przeciwko indoktrynowaniu młodzieży przez media Tadeusza Rydzyka. Około 50 uczniów otrzymało ulotki z protestem świętokrzyskiego KOD.
Więcej


W śniegu o niepodległości
W drodze do Warszawy przywitała nas zimowa aura, ale śnieg nie powstrzymał nas przed demonstrowaniem patriotyzmu i umiłowania demokracji podczas marszu „KOD Wolności” w Warszawie 11 listopada.
Więcej


Unia Europejska nie znudzi się Polską. Mamy tam zbyt wielu przyjaciół, jak Frans Timmermans — mówiła europosłanka Róża Thun podczas spotkania KOD w klubie Czerwony Fortepian.

Więcej


Bardzo dobra frekwencja, ciekawa dyskusja i ciepła serdeczna atmosfera — tak ostrowiecki KOD zainaugurował działalność Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego. Gościem był legendarny działacz „Solidarności”, były poseł i doradca prezydenta RP — Henryk Wujec.

Więcej


Same protesty nauczycieli nie wystarczą. Jeśli rodzice się nie obudzą i nie wyjdą na ulice, władze wprowadzą szkodliwą pseudoreformę oświaty. To wniosek ze spotkania LUD-u „NIE dla chaosu w szkole”.

Więcej


Podczas wizyty w Brukseli w dniach 12-14 października reprezentowałam region świętokrzyski  Komitetu Obrony Demokracji, dokąd pojechaliśmy po odbiór Europejskiej Nagrody Obywatelskiej – pisze Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD.

Więcej


Zgodnie z zasadą „Nawet zła pogoda nie zatrzyma KOD-a”, ustawiliśmy w sobotę nasz namiot w Starachowicach. Choć aura była zimna, nasza akcja wzbudziła gorące emocje.

Więcej


Komitet Obrony Demokracji odebrał 12 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli Europejską Nagrodę Obywatelską. Wśród członków delegacji KOD była nasza świętokrzyska szefowa, Monika Szafraniec.

Więcej


Serdecznie zapraszamy na spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji, poświęcone skutkom rządowego projektu reformy oświaty. W środę 26 października o godz. 17, Sala Lustrzana WDK.

Więcej


Świętokrzyscy nauczyciele zaprotestują w poniedziałek przeciwko chaotycznym, nieprzemyślanym i szkodliwym zmianom w edukacji, jakie proponuje władza. Do protestu przyłącza się świętokrzyski KOD, w ramach koalicji „NIE dla chaosu w szkole”.

Więcej


Pikieta przeciwko skandalicznej homofobicznej wystawie na kieleckim rynku przyciągnęła około stu osób, z KOD, Razem, .Nowoczesnej oraz innych oburzonych mieszkańców miasta.

Więcej


Zapraszamy na pikietę przeciwko homofobii i szerzeniu nienawiści między Polakami. Protestujemy w związku ze skandaliczną wystawą prezentowaną na kieleckim Rynku.

Więcej


Stanowczo protestujemy przeciwko zorganizowaniu w Kielcach wystawy Fundacji Życie i Rodzina, otwartej na kieleckim Rynku w piątek 23.09.2016 r.

Więcej


Świętokrzyska delegacja KOD wzięła udział w sobotnim marszu „Jedna Polska, dość podziałów” w Warszawie. Przygotowaliśmy transparenty i jak zwykle wsparliśmy KOD-owską Straż.

Więcej


Władze świętokrzyskiego KOD wybrane. Podczas niedzielnego zebrania na przewodniczącą regionu wybrano Monikę Szafraniec. Region ma również nowy zarząd, komisję rewizyjną i sąd koleżeński.

Więcej


— To wygląda jak wojsko partyjne — powiedział o projekcie Obrony Terytorialnej Kraju Janusz Onyszkiewicz, gość Latającego Uniwersytetu Demokracji świętokrzyskiego KOD-u.

Więcej


Wybory władz Regionu Świętokrzyskiego KOD już w niedzielę 11 września. W niedzielę 4 września zamknięta została lista kandydatów.

Więcej


Świętokrzyski KOD w ostatni weekend dyżurował pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, aby przypilnować, czy Beata Szydło opublikowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej


Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji przyłącza się do protestu przeciwko używaniu przemocy fizycznej na ulicach przy bierności policji, przeciwko poturbowaniu i zranieniu działaczy KOD w Gdańsku.

Więcej


Mamy już nową wersję naszej aplikacji na telefony komórkowe. Szybciej się instaluje, szybciej działa, ma ładniejszą grafikę.

Więcej


Zapraszamy pod Namiot KOD, w sobotę 27 sierpnia w godzinach 10-16. Namiot stanie na ul. Sienkiewicza, ale tym razem na jej końcu, od strony dworca PKP.

Więcej


Szanowni Członkowie Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji. Przygotowujemy nasze pierwsze walne zebranie i wybory nowych władz na trzyletnią kadencję.

Więcej


Region Świętokrzyski KOD ma już własną aplikację na urządzenia mobilne, dzięki której w prosty i wygodny sposób można na smartfonach i tabletach przeglądać informacje o naszej działalności.

Więcej


O fatalnej polityce władz wobec Puszczy Białowieskiej opowiadali goście kolejnego spotkania Latającego Uniwersytetu Demokracji w Kielcach.
Więcej

Nasza reprezentacja wzięła udział w sobotniej manifestacji pod hasłem „I have dream — Mam marzenie” w Warszawie. Uczciliśmy powstanie skweru Martina Lutera Kinga.
Więcej


Latający Uniwersytet Demokracji zaprasza na spotkanie z dr. Mirosławem Stepaniukiem, byłym dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego.
Więcej


Z zaklejonymi ustami protestowaliśmy przeciwko paraliżowi Trybunału Konstytucyjnego przez państwowe władze.

Więcej


„Chrońmy młodzież przed nikczemnością uprzedzeń” – taki plakat przygotowaliśmy specjalnie na przywitanie prezydenta Andrzeja Dudy w Kielcach.
Więcej


Stanowisko Regionu Świętokrzyskiego KOD ws. obraźliwych słów posła Dominika Tarczyńskiego.

Więcej


Dwudziestoosobowa delegacja KOD z Kielc i przedstawiciele KOD Ostrowiec Świętokrzyski wzięła udział w marszu poświęconemu buntowi radomskich robotników w 1976 roku.

Więcej


Kilkadziesiąt osób, sympatyków KOD wzięło udział w happeningu „Wolne wianki — chodźcie z nami, KOD-erami”, jaki zorganizowaliśmy w piątek nad kielecką Silnicą.
Więcej


Happening „Wolne wianki — chodźcie z nami KOD-erami” organizujemy w piątek 24 czerwca w Kielcach.

Więcej


Organizujemy wyjazd na demonstrację do Radomia „Radom, początek wolności”, w rocznicę buntu robotników w 1976 przeciwko antydemokratycznej władzy PRL.

Więcej


Share

Nadchodzące wydarzenia