Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Upamiętnienie ofiar pogromu w Kielcach

3 lipca @ 14:00 - 16:00

Wydarzenie upamiętniające ofiary pogromu z 4 lipa 1946 roku rozpoczniemy przy pomniku Menroa. Następnie przejdziemy pod kamienicę przy ul. Planty 7. Tegoroczne obchody będą miały charakter kontemplatywny i refleksyjny. Pamiętając o ofiarach, chcemy także przypomnieć słowa Jana Karskiego: „Pamiętajcie, że świat jest pełen niesprawiedliwości, a nawet zła, którym winniście się z odwagą przeciwstawiać. O sprawiedliwość, o wolność, o godność i jakość życia należy stale walczyć…”.

4 lipca 1946 roku wzburzony tłum, podżegany insynuacjami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców – osoby, które przeżyły Holocaust i obozy zagłady i powróciły do Kielc. Ani komunistyczne władze miasta, ani współobywatele, nie zareagowali. W brutalny sposób zamordowano ponad 42 Żydów, 80 zostało rannych. Po tym pogromie rozpoczął się exodus polskich Żydów, wielu z nich udało się do Ziemi Izraela”

Share

Szczegóły

Data:
3 lipca
Czas:
14:00 - 16:00

Organizator

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Miejsce

Pomnik Menora, al. IX Wieków Kielc
aleja IX Wieków Kielc
Kielce, 25-001 Poland
+ Mapa Google
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.