Aktualności

LUD. Eksperci o wyborach

Drugą Debatę Samorządową w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji poświęciliśmy dyskusji eksperckiej. Było o języku propagandy wyborczej, szkodliwych zmianach w ordynacji wyborczej oraz znaczeniu samorządów dla społeczeństwa.

Dyskusję w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury poprowadził Włodzimierz Magdziarz. Gośćmi debaty byli:

  • dr Janina Kowalik — socjolożka, adiunkt Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK
  • prof. Marzena Marczewska — językoznawczyni, prodziekan Wydziału Humanistycznego UJK, samorządowiec
  • dr Witold Sokała — politolog, wicedyrektor Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK.

Prof. Marczewska zaczęła od eksperymentu, zadając to samo pytanie marszałkowi Adamowi Jarubasowi i posłowi Arturowi Gieradzie. – Czy jesteście panowie za wzmocnieniem samorządności? – zapytała. Obaj pytani odpowiedzieli twierdząco. – No właśnie. Nawet nazwa projektu tej ustawy jest oszustwem. Jak temu nie ulec?
Dr Kowalik ostrzegała przed niebezpieczeństwami wyznaczenia granic okręgów wyborczych w ostatniej chwili, na 5 tygodni przed terminem wyborów. Jej zdaniem utrudni to kandydatom społecznym na konkurowanie z partyjnymi komitetami.
Dr Sokała wątpił, czy trzeba na siłę walczyć o zwiększenie frekwencji wyborczej. – Mam obawy, że tacy wyborcy ściągnięci do urn na siłę nie będą mądrze głosowali. Wolę mniejszą frekwencję, ale mądrzejsze decyzje wyborców — powiedział.
Wszyscy zgodzili się, że bez względu na zmiany w ordynacji wyborczej forsowane przez PiS, wybory mogą wygrać siły demokratyczne pod warunkiem mobilizacji wyborców i współpracy polityków.
Debata odbyła się w środę 29 listopada w Sali Kominkowej WDK. Organizatorem był Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji.

Share

Nadchodzące wydarzenia