Aktualności

Mieliśmy marzenie w Warszawie

Nasza reprezentacja wzięła udział w sobotniej manifestacji pod hasłem „I have dream – Mam marzenie” w Warszawie. Uczciliśmy powstanie skweru Martina Lutera Kinga.

Delegację Regionu Świętokrzyskiego KOD było dobrze widać, bo wzięliśmy ze sobą wielki baner „Scyzoryki w obronie demokracji”. Pokazały go ogólnopolskie telewizje. – Godnie reprezentowaliśmy nasz region. Było nas widać. Po drodze padało, ale na miejscu się rozpogodziło, świeciło słońce. Jak często już bywało podczas demonstracji, pogoda nam dopisała — relacjonuje Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD.
– Było rewelacyjnie. Integrowaliśmy się z innymi delegacjami. Był Radom, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź — wylicza Irena Lankoff.
Jak szacują dziennikarze, w sobotę 9 lipca przy ulicy Prostej na uroczystości nadania skwerowi imienia Martina Lutera Kinga zgromadziło się prawie tysiąc osób. Komitet Obrony Demokracji zorganizował tam manifestację pod hasłem „I have dream – Mam marzenie”, ku czci działacza ruchu przeciwko segregacji rasowej w USA. Uczestnicy powiewali flagami Polski, USA i Unii Europejskiej. Ze sceny głos zabrali m.in. Mateusz Kijowski, lider KOD i Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Skwerowi na skrzyżowaniu ulic Pańskiej i Twardej w Warszawie nadano imię Martina Luthera Kinga na wniosek KOD. Przesłanie Kinga, który działał na rzecz równouprawnienia i zniesienia segregacji rasowej, przyświeca ludziom na całym świecie. Również teraz w Polsce potrzebne jest powoływanie się na idee wolności, równości i pokoju.

Zdjęcia: Monika Szafraniec, Andrzej Domoń

Share

Nadchodzące wydarzenia