AktualnościWybory parlamentarne 2019

Najważniejsze wybory od 1989 roku!

„Wybory 2019 mogą być decydujące dla dalszych losów III Rzeczypospolitej. Albo stoczymy się w stronę otwartej dyktatury, albo powstrzymamy niszczenie demokratycznego państwa prawa. Nie chcemy Budapesztu, Stambułu czy Moskwy nad Wisłą! Zależy to od nas” – czytamy na stronie Obywatelskiej Pomocy Wyborczej.

Podobne zdanie ma większość obserwatorów i uczestników polskiej sceny politycznej. „Obóz demokratyczny musi pokazać teraz jedność, przywództwo i scenariusz na najbliższe miesiące. Najgorsze, co się może zdarzyć, to dezintegracja i rezygnacja. Przegrywa nie ten, kto przegrywa o włos, ale ten, kto godzi się z porażką. Polska zasługuje na więcej niż na rządy PiS”, napisał o jesiennych wyborach Jarosław Kurski, pierwszy wicenaczelny „Gazety Wyborczej”.
„Powiedzmy sobie na starcie jedną rzecz: to nie będą kolejne, zwyczajne wybory parlamentarne. W 2019 roku będziemy świadkami wyborów historycznych” – powiedział dla „Newsweeka” Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.
W województwie świętokrzyskim (Okręg wyborczy nr 33) wybieramy 16 posłów. W senacie mamy 3 mandaty, w jednomandatowych okręgach wyborczych, a więc nie ma list wyborczych, wygrywa kandydat, który uzyskał najwięcej głosów. Ponieważ nie ma drugiej tury, do senatu może się dostać polityk, zdobywając nawet poniżej 30 proc. głosów, dlatego tak ważne jest, aby opozycja wystawiła jednego uzgodnionego kandydata w każdym senackim okręgu.
Więcej na temat wyborów oraz ich obserwacji na stronie
Obywatelskiej Pomocy Wyborczej

Share

Nadchodzące wydarzenia