AktualnościKomunikatyWybory prezydenckie 2020

NIE dla wyborów w czasie epidemii

Świętokrzyski KOD uważa, że organizowanie wyborów w cieniu epidemii nie służy demokracji, a jest jej ponurą parodią. Oświadczenie poniżej.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji protestuje przeciwko organizacji wyborów w okresie stanu epidemii. Takie wybory (uzupełniające) odbyły się m.in. w gm. Smyków w woj. świętokrzyskim 22 marca 2020 r., mimo wątpliwości zgłaszanych m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Do wzięcia udziału w wyborach zostali zmuszeni mieszkańcy sołectw Cisownik oraz Wólka Smolana w gm. Smyków, bo pod koniec ubiegłego roku z mandatu zrezygnował jeden z radnych. W obliczu zagrażającej Polsce epidemii, a następnie w okresie zagrożenia epidemicznego władze PiS miały wystarczająco dużo czasu, aby wybory te przesunąć, podobnie jak w ośmiu innych samorządach w Polsce tego dnia. Jednak władze nic z tym nie zrobiły, lekceważąc zdrowie i życie wyborców oraz członków komisji wyborczych. Bezczynność władz budzi poważne wątpliwości co do naruszenia Konstytucji RP i zasad demokracji. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował w tej sprawie pismo do szefa Państwowej Komisji Wyborczej, które nie spotkało się z odpowiednią reakcją.
„Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, Adam Bodnar jest zaniepokojony o realizację zasady powszechności wyborów i gwarantowanie praw wyborczych (art. 62 ust. 1 Konstytucji). Wielotysięczna grupa wyborców została bowiem poddana kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa. Grupa ta stopniowo się zwiększa, m.in. dotyczy to licznych obywateli polskich wracających z zagranicy. Nie ma zaś procedury umożliwiającej tej grupie wyborców oddanie głosu zdalnie (ustawodawca zrezygnował z możliwości głosowania korespondencyjnego w odniesieniu do ogółu obywateli)” – czytamy w komunikacie biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Świętokrzyski KOD uważa, że organizowanie wyborów w cieniu epidemii nie służy demokracji, a jest jej ponurą parodią.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego
Komitetu Obrony Demokracji
Kielce, 22.03.2020 r.

Share

Nadchodzące wydarzenia