AktualnościMłody KOD

Oda do Radości i ukraiński wianek

Coroczne wydarzenie w rocznicę powstania Unii Europejskiej tym razem KOD połączył z demonstracją poparcia dla napadniętej przez Rosję Ukrainy. Na Kielecki rynek przyszli Ukraińcy, kielczanie, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych.

W sobotę 26.03.2022 świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji zorganizował na kieleckim rynku happening “Ukraina w UE – Śpiewamy Odę do Radości”. Powodem była 65. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, podwaliny Unii Europejskiej. Zgromadzeni odśpiewali hymn Europy po polsku i ukraińsku.
Tegoroczna akcja śpiewania “Ody do Radości” była manifestacją solidarności z Ukrainą, apelem o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Wiersze i piosenki wykonały Ukrainki, uczennice Centrum Kształcenia Awans. Na zakończenie było wspólne zdjęcie – wszyscy razem, razem w Unii Europejskiej.
Uczestnicy przynieśli transparenty z napisami:
“Close the sky”, “Kielce solidarne z Ukrainą”, “Ukraina w UE”, “Podaj rękę Ukrainie”, “No war only peace”. W imieniu KOD przemawiała Alina Bunzel z zarządu regionu świętokrzyskiego. Władze miasta reprezentowali wiceprezydenci Agata Wojda i Marcin Chłodnicki.
Furorę zrobił przygotowany przez koderów wianek w barwach Ukrainy, który uczestnicy chętnie zakładali na głowę i pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Zdjęcia: Dagmara Głodowicz-Mazurek i Marek Mazurek, KOD Świętokrzyskie

 

 

Share

Nadchodzące wydarzenia