Aktualności

Region Świętokrzyski KOD wspiera Trybunał Konstytucyjny

W czwartek 11 sierpnia byliśmy pod Trybunałem Konstytucyjnym, aby wesprzeć go w związku z ogłoszeniem wyroku w sprawie ustawy PiS z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym.


W czwartek 11 sierpnia pod Trybunałem Konstytucyjnym zebrali się członkowie i zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji z całej Polski. Manifestacja odbyła się w związku z ogłoszeniem wyroku K 39/16 stwierdzającego niezgodność z konstytucją ustawy PiS z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Za niekonstytucyjne TK uznał kilkanaście punktów wspomnianej ustawy m.in. badanie przez Trybunał spraw w kolejności wpływu oraz wprowadzenie tzw. mniejszości blokującej prowadzącej do nieuzasadnionej przewlekłości pracy Trybunału (czterech sędziów może dwukrotnie na 3 miesiące zablokować wydanie orzeczenia, w sumie maksymalnie możliwe jest półroczne odroczenie). Co gorsza prezes PiS uznał zapadły wyrok  za niezobowiązującą prywatna opinię, co jest wyrazem skrajnej arogancji partii rządzącej wobec jednego z fundamentów trójpodziału władzy i tym samym państwa prawa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny.

W tej manifestacji nie mogło zabraknąć nas – KOD-erów ze Świętokrzyskiego. Nasza obecność była dobrze widoczna w relacji TVN Warszawa przez cały czas trwania relacji wideo.

Polecamy także zapoznanie się z obszerną relacją na portalu TVN 24 pokazującą dokładny przebieg ogłoszenia wyroku oraz reakcje PiS i opozycji, a także z treścią wyroku K 39/16 opublikowanego na stronie Trybunału Konstytucyjnego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z sobotniego wydarzenia (poniżej)

Share