Wybory – prezentacje kandydatów
Wybory władz Regionu Świętokrzyskiego KOD już w niedzielę 11 września. W niedzielę 4 września zamknięta została lista kandydatów. Mamy jedną kandydaturę na Przewodniczącego Regionu i 9 kandydatur na członków Zarządu Regionu.
Świętokrzyski KOD – Lista kandydatów do Zarządu Regionalnego
LISTA KANDYDATÓW
Na przewodniczącą zarządu:
1. Monika Szafraniec
Na członków zarządu (według kolejności zgłoszeń):
1. Ziemowit Nowak
2. Jarosław Gałkiewicz
3. Andrzej Stróżyk
4. Rafał Gawlik
5. Maciej Klesyk
6. Stanisław Adamski
7. Małgorzata Marenin
8. Ewa Magdziarz
9. Andrzej Rakowski
Kandydaci zgłoszeni na listę są obowiązani złożyć w biurze zarządu regionu (na ręce pełnomocnika ZG ds. organizacji struktur KOD w woj. świętokrzyskim) przed terminem regionalnego walnego zebrania pisemne oświadczenia o zgodzie na kandydowanie i pełnienie funkcji w razie wyboru, według wzoru umieszczonego na stronie internetowej regionu. Kandydaci, którzy do dnia otwarcia regionalnego walnego zebrania nie złożą takich oświadczeń, są skreślani z listy.
Kandydatury do pozostałych organów regionalnych stowarzyszenia (Sądu Koleżeńskiego, Komisji Rewizyjnej), delegatów na Zjazd Krajowy, należy zgłaszać podczas regionalnego walnego zebrania członków.
Regionalne Walne Zebranie Członków Regionu Świętokrzyskiego KOD odbędzie się 11.09.2016 roku w Best Western Grand Hotel w Kielcach o godz. 12.00.
PREZENTACJE
Kandydatka na Przewodniczącą Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD
Monika Szafraniec
Posiadam ścisły, choć równocześnie otwarty umysł, z wykształcenia jestem inżynierem, ukończyłam Politechnikę Świętokrzyską i studia podyplomowe Rachunkowość i Finanse. Od 1999 r. pracuję w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Od kilku lat zajmuję się też koordynowaniem projektów finansowanych z UE. Jestem wszechstronną osobą i nie boję się wyzwań bardzo mocno angażując się w to, co robię. W wolnym czasie lubię podróżować i poznawać nowe miejsca. Rodzina jest dla mnie ważna: mąż, córka studentka pedagogiki na UJK w Kielcach, syn student biotechnologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Dla nich też jestem w KOD.
Wrodzone poczucie przyzwoitości kazało mi stanąć pod Trybunałem Konstytucyjnym 3 grudnia ub.r. i bez wahania pójść na założycielskie spotkanie świętokrzyskiego KOD-u, żeby przeciwstawić się niepraworządnym działaniom rządzących. Od początku zaangażowałam się w organizację pikiet, marszów, spotkań będąc w tymczasowym zarządzie. W czerwcu zostałam Koordynatorem Regionu i z całą odpowiedzialnością podjęłam się funkcji Pełnomocnika Zarządu Głównego KOD ds. organizacji struktur w woj. świętokrzyskim.
Równość, wolność, demokracja to nie tylko hasła. Trzeba wprowadzać je w życie, tak aby budować w ludziach świadomość ich praw. Edukacja to priorytet, deklaruję współpracę w tworzeniu grup lokalnych w powiatach i przy organizacji spotkań w mniejszych miejscowościach.
Czeka nas długa droga i musimy wykazać się cierpliwością i determinacją, stanowczo przeciwstawiać się łamaniu zasad demokracji, praw obywatelskich, tworzeniu nowej historii.
Prezentacje kandydatów na członków Zarządu Regionu
Prezentacje przedstawiamy w kolejności losowej, zgodnie z wynikami losowania jakie przeprowadzono na spotkaniu KOD 5.09.2016 r.
Ziemowit Nowak
Rzecznik Wodociągów Kieleckich. Przez 20 lat dziennikarz i redaktor, 1991-93 w USA, 1993-2011 w „Gazecie Wyborczej”. Laureat kilku nagród dziennikarskich, m.in. Wybitny Dziennikarz „Gazety Wyborczej” i Ostre Pióro Business Centre Club. Żona pracuje w szkolnictwie, starszy syn absolwent informatyki na AGH, młodszy – gimnazjalista. Hobby: historia, polityka, gospodarka, integracja europejska, muzyka (gram na pianinie), teatr XX wieku, podróże, żeglarstwo.
W KOD jestem od początku. W grudniu 2015 r. założyłem profil na Facebooku i zorganizowałem pierwsze spotkanie. Nie kandydowałem na koordynatora tymczasowego KOD, teraz nie kandyduję na przewodniczącego zarządu. Nie mogę być równocześnie twarzą komunalnej spółki i KOD. Zajmuję się administrowaniem i pisaniem/redagowaniem tekstów na stronie internetowej, administruję naszymi czterema grupami/profilami na Facebooku. Organizuję i biorę udział w akcjach KOD. Reprezentowałem Region na spotkaniach ogólnopolskich KOD. Chcę to wszystko robić dalej.
Kieruję się zasadą „nic na siłę”. W każdym powiecie muszą się ujawnić przynajmniej trzy osoby gotowe do działania. Trzeba zorganizować spotkanie lub Namiot KOD w każdym powiatowym mieście i uruchomić w każdym grupę na Facebooku.
Za nami dobra robota. KOD potrzebuje spokojnej pracy u podstaw. Kropla drąży skałę. Obecna władza nie zacznie przestrzegać prawa i Konstytucji ani szybko nie odejdzie. Musimy przekonać wyborców, że głosowanie na partie łamiące prawo i Konstytucję to samo zło.
Małgorzata Merenin
Z wykształcenia jestem magistrem chemii. Jestem pełnomocniczką Kongresu Kobiet, prowadzę Stowarzyszenie Stop Stereotypom. Jestem także członkinią Amnesty International.
W KOD chciałabym w szczególny sposób monitorować przestrzeganie praw kobiet. W ostatnim czasie organizowałam zbiórkę podpisów pod projektem ustawy inicjatywy Ratujmy Kobiety.
Moim zdaniem należy reagować na łamanie konstytucji w każdym, nawet najmniejszym środowisku i uważnie obserwować działania władz, także samorządowych, jako integralnych części władz państwowych. W przypadku łamania praw, należy przede wszystkim zareagować tam, gdzie jest realna szansa aby zapobiec bezprawiu, a więc w naszym otoczeniu.
Stanisław Adamski
Lat 49. Od przeszło 20 lat mieszkam w Kielcach. Pracowałem w różnych dziedzinach gospodarki, począwszy od PKP poprzez kierowanie zasobami ludzkimi (dyr ds. tech), usługi IT (audyt sprzętu), serwis urządzeń.
Największa pasja – hodowla psów. Największe nasze osiągnięcia – czołówka Polski w rankingu, oraz wysyłka psa do Pekinu. W działalności związkowej byłem wiceprzewodniczącym sądu koleżeńskiego.
Polityka nigdy nie interesowała mnie na tyle by angażować się w prace partii politycznych. Aktywnie starałem się brać udział w wyborach.
Obecna jednak sytuacja polityczna w naszym kraju sprawiła, że sam zacząłem szukać gdzie i jak mogę pokazać swój sprzeciw. I tak w styczniu tego roku znalazłem Czerwony Fortepian i spotkania wówczas sympatyków KOD. W miarę możliwości staram się być i uczestniczyć w wydarzeniach stowarzyszenia. Często uczestnicząc w pikietach i manifestacjach jako strażnik KOD.
Praca w zarządzie byłaby dla mnie wyróżnieniem i motorem do dalszego działania. W pracy zarządu kierować będę się demokratycznymi wyborami, a w kluczowych dla stowarzyszenia decyzjach wyborem większości członków.
Swoją działalność w KOD widzę najlepiej w dziedzinach finansowych, programowych czy publicystycznych (IT).
Pomysłów jaki plan na najbliższe lata działalności nie mam. Wszechstronność i różnorakość poglądów naszych członków i sympatyków sprawia, że cały czas budujemy i poszukujemy nowych pomysłów i celów do osiągnięcia sukcesu. Ja jedynie chciałbym realizować i spełniać oczekiwania większości.
Jarosław Gałkiewicz
Lat 44, urodzony w Kielcach, pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Świętokrzyskiej.
W KOD-zie uaktywniłem się od lutego 2016. Od tego czasu brałem udział w wielu akcjach organizowanych przez nasza organizację. Kilkukrotnie uczestniczyłem w namiocie rozstawianym w Kielcach, a także okazjonalnych imprezach organizowanych przez KOD w Kielcach. Najważniejszym dla mnie wydarzeniem było powitanie A. Dudy w Busku-Zdroju, którego byłem organizatorem. Jestem stałym bywalcem spotkań w Czerwonym Fortepianie.
Pytanie dotyczące mobilizacji regionu jest dla mnie osobliwe. Nie sądzę aby wyciąganie za uszy do działania miało sens. Jeśli ktoś nie czuje i nie widzi potrzeby protestowania, gdy okradają go z jego praw to nie zmusi się go do sprzeciwu. Dodatkowym problemem jest agresja z jaką mogą się spotkać w mniejszych ośrodka nasi zwolennicy. Nie wolno takich osób narażać. Osobiście uważam, że najlepsze efekty da edukacja (przede wszystkim spotkania LUD z autorytetami z różnych dziedzin) oraz aktywne protestowanie przeciwko wszelkim objawom łamania demokracji. Jako protesty rozumiem zarówno marsze uliczne, ale i akcje plakatowe.
Spoglądając na najbliższą przyszłość uważam, że KOD nie powinien zmieniać swojego charakteru. KOD powinien być cierpliwym, pokojowym stowarzyszeniem, które domaga się swoich praw i sygnalizuje zagrożenia dla społeczeństwa. Nie powinniśmy stawać się agresywną organizacją angażującą się w politykę ponad to czego wymaga obrona demokracji.
Maciej Klesyk
1500 znaków o sobie samym
Zacznę od stanowczego stwierdzenia, że nie znoszę z góry narzuconych ram. Problem polega na tym, że mam niewielkiej formie przekazu zawrzeć coś, co wydaje mi się bardzo trudne. Postawiono przed mną zadanie napisania, kim jestem w 1500 znakach z wyraźnym naciskiem na to, iż jest to maksimum.
Przechodząc jednak do rzeczy jestem wykształconym Politologiem z pewnymi szansami na zakończenie w niedługim czasie studiów prawniczych. Mam piękną Żonę, psa, kota i stanowczo podkreślam, że nie jest to moje ostatnie słowo w tym temacie. W wolnym czasie czytam książki, komiksy i gram na instrumentach. W życiu cenię sobie możliwość doceniania ulotnych chwil wyrażających urok niepowtarzalnych momentów. Pomimo zgoła niekonfliktowego sposobu bycia lubię pielęgnować w sobie poczucie buntu wewnętrznego kiełkującego raz po raz różnymi pomysłami na przetrwanie szarej codzienności.
Można postawić pytanie, co mogę zrobić dla KOD-u. Odpowiem bardzo prosto, że nie wiem tego dokładnie. Politycy w naszym kraju nie pozwalają na jednoznaczne deklaracje. Na pewno chciałbym, żeby strukturalizacja stowarzyszenia pozwoliła nam, aby pozostawić za sobą etap stawiania fundamentów i zacząć budować solidny budynek cegła po cegle. Tylko wtedy wprowadzenie w przyszłości pojęcia nowej, jakości postawy obywatelskiej nie było tylko hasłem bez pokrycia.
Na koniec dodam tylko jedno wszystko zawdzięczam mojej żonie(poza tym, co zawdzięczam sobie) i jeśli tego nie umieścicie to ja się wypisuje z kandydowania.
Andrzej Rakowski
Wiek 62 starachowiczanin. Wykształcenie średnie, techniczne. Były radny Rady Miasta Starachowic. Działałem społecznie jako kierownik sekcji piłki nożnej w klubie STAR Starachowice. Od 1979 r. prowadzę działalność gospodarczą do chwili obecnej. Żonaty, mam dwoje dorosłych dzieci.
Rafał Gawlik
KOD to ruch obywatelski. Chodzi o społeczeństwo obywatelskie, nie o politykę.
Mam na imię Rafał Gawlik. Urodzony 1986 w Kielcach.
Działam w KOD Świętokrzyskie całym sercem od grudnia 2015 r. Dziękuję Bogu, że mogłem spotkać w ciągu tych miesięcy tylu wspaniałych wartościowych ludzi z całej Polski. Dla mnie KOD to przede wszystkim ludzie, których łączy wspólna sprawa, idea. KOD to obywatele świadomi i chcący jak najlepiej dla Polski. Praca w KOD sprawa mi dużą satysfakcje, radość. Staram się być dobrym obywatelem. Najważniejsza jest Polska. Moim marzeniem jest społeczeństwo obywatelskie.
W KOD-zie zajmowałem się głównie sprawami organizacyjnymi od zgłaszania pikiet, marszów po wyjazdy do Warszawy pod KPRM. Starałem się jak czas pozwalał być wszędzie gdzie KOD-owiec jest potrzebny – na marszach, pikietach, PIKOD-ach, konferencjach, wykładach, a przede wszystkim być wśród ludzi i rozmawiać z nimi o sprawach ważnych dla Polski np. gdy wystawialiśmy wspólnie namiot na ul. Sienkiewicza. Uczestniczyłem i dalej będę kontynuował akcje ZaKODowani by Pomagać. Jeszcze rok temu nie było KOD-u, a przez ten okres istnienia tak wiele nam się udało. Mam wiele planów, które chciałbym zrealizować z członkami KOD Świętokrzyskie jeszcze w tym roku: wyjazd do miast powiatowych, zorganizować małe PIKOD-y na dzielnicach Kielc – mam pomysł. Akcje dla WOŚP. Akcje ulotkowo-edukacyjne. Obojętnie czy będę w zarządzie czy nie, zrealizuję swoje plany. KOD łączy, nie dzieli.
Ewa Magdziarz
Nazywam się Ewa Magdziarz, jestem inżynierem budownictwa na emeryturze. Jestem aktywna zawodowo , zajmuję się zarządzaniem nieruchomości.
Mężatka , matka dwóch dorosłych synów.
Najistotniejsze dla mnie jest życie w demokratycznym, bezpiecznym i wolnym kraju. Chodzi mi zarówno o relacje międzyludzkie jak i o podstawowe wartości takie jak: nie dzielenie Polaków, obrona demokracji i wolności, przyzwoitość i uczciwość.
Od momentu przejęcia władzy przez PiS moje pryncypia zostały zagrożone i stąd moja obecność na pierwszym , założycielskim spotkaniu KOD-u Świętokrzyskiego w grudniu 2015 roku.
Zostałam członkiem tymczasowego zarządu, starając się jak najaktywniej uczestniczyć w działalności naszego KOD-u. Uważam działanie KOD-u za bardzo celowe i mające silne oddziaływanie na władzę.
W przyszłości chciałabym, żeby nasze działania oprócz doraźnego reagowania na bieżące wydarzenia, zintensyfikować poprzez dotarcie do jak najszerszych kręgów społeczeństwa w celu uświadamiania i edukowania o szkodliwości aktualnego ustawodawstwa. Poza tym róbmy to co udawało się robić dotychczas.
Cieszę się, że mogę uczestniczyć w działaniu naszego KOD-u, że poznałam wspaniałych ludzi i że KOD daje nadzieję.
Andrzej Stróżyk
59 lat, kielczanin. Z wykształcenia mechanik samochodowy. W świętokrzyskim KOD-zie od stycznia 2016 r. Od samego początku na pierwszej linii frontu. Stworzyłem skromną, lecz sprawnie działającą straż KOD-owską, jestem jej liderem. Straż świętokrzyska brała czynny udział w zabezpieczaniu manifestacji w Warszawie, Radomiu, Busku Zdroju a także w lokalnych manifestacjach i imprezach. Stawiam na:
– uczestnictwo w organizowaniu i rozwoju struktur KOD,
– pomoc regionom w realizacji ich zadań,
– budowanie zaufania społecznego poprzez szerzenie idei przyświecających działalności KOD,
– pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy byli i są autorytetami naszej młodej demokracji,
– współpracę z organizacjami pozarządowymi,
– pomoc osobom represjonowanym,
– organizowanie imprez integracyjnych z mieszkańcami miasta,
– współpracę i dbanie o więzi między nami – członkami KOD,
– podtrzymywanie i wzmacnianie solidarności i lojalności Stowarzyszenia,
– pozyskiwanie nowych członków,
Jestem otwartym, spełnionym i szczęśliwym człowiekiem, ale nie mogę się zgodzić na pozbawianie mnie prawa do demokracji i poczucia wolności. Wartości, które towarzyszą mi w życiu to współdziałanie, lojalność i przyjazń.
Następne prezentacje będą publikowane jak tylko je otrzymamy od kandydatów.