AktualnościKomunikaty

Uchwała – świętokrzyski KOD popiera protest medyków

Kielce, 06.08.2020

Uchwała Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji w sprawie poparcia protestu medyków


Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest zła a pandemia COVID-19 nie tylko uwidoczniła problemy, z którymi borykają się pracownicy ochrony zdrowia, jak i pacjenci, ale dodatkowo je pogłębiła. W trudnym okresie, jakim jest pandemia koronawirusa, rząd unika współpracy z przedstawicielami służb medycznych, co powoduje jeszcze większy chaos.

Jednakże rząd PiS nie zaniedbuje jedynie pracowników ochrony zdrowia, ale również pacjentów. Zamiast rozporządzeń wydaje zalecenia, których przestrzeganie nie jest obligatoryjne. Bardzo często zmienia też swoje stanowisko wywołując chaos informacyjny a w efekcie sytuację, w której społeczeństwo nie przestrzega obostrzeń sanitarnych albo nawet przeczy epidemii. To wszystko przekłada się na stale rosnące liczby zakażonych i ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19.

Na 8 sierpnia 2020 r. zaplanowana jest manifestacja przedstawicieli zawodów medycznych pod hasłem „Dajcie szansę pacjentom, nie zawiązujcie rąk medykom”. Postulatami protestujących jest przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, rozwiązanie problemu kolejek, z którym borykają się pacjenci oraz natychmiastowe zajęcie się kryzysem w ochronie zdrowia.

Medycy protestują również przeciwko niesprawiedliwym przepisom zawartym w „tarczy antykryzysowej 4.0”, które zrównują pracowników zawodów medycznych z przestępcami. Przepisy te są niesprawiedliwe i mogą doprowadzić do sytuacji, w której lekarze będą udzielać chorym pomocy, obawiając się o swoją wolność.

Zarówno sytuacja w służbie zdrowia, jak i zapisy „tarczy antykryzysowej 4.0” budzą w nas najwyższe oburzenie. Żądamy od rządzących, aby pracownicy ochrony zdrowia mogli pracować w ludzkich warunkach, nie obawiając się o swoją wolność.

Wspieramy postulaty medyków dotyczące poprawy jakości systemu ochrony zdrowia. System ten w obecnym stanie nie zapewnia ochrony pacjentom, ani właściwych warunków pracy pracownikom ochrony zdrowia. Wspieramy medyków w dążeniu do poprawy sytuacji w sektorze ochrony zdrowia, gdyż jest to jedyna droga nie tylko do poprawy sytuacji ich i pacjentów, ale również do realnych działań w celu opanowania sytuacji epidemicznej.
Share

Nadchodzące wydarzenia