Aktualności

Kijowski na kieleckiej rocznicy KOD [WIDEO]

Mateusz Kijowski, szef Komitetu Obrony Demokracji spotkał się z członkami i sympatykami świętokrzyskiego KOD. Obchodziliśmy rocznicę powstania KOD w Kielcach. Był czas na wspomnienia, ale i trudne pytania o przyszłość.


Spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji zorganizowane 30 listopada w restauracji Backstage było wyjątkowe. Po pierwsze, odwiedził nas założyciel i przewodniczący Zarządu Głównego KOD Mateusz Kijowski. Po drugie, spotkanie połączone było z obchodami pierwszej rocznicy powstania KOD w województwie świętokrzyskim. Pierwsze założycielskie spotkanie stowarzyszenia odbyło się bowiem 5 grudnia 2015 roku w wynajętej salce NOT przy ul. Sienkiewicza. Uczestniczyło w nim 16 osób. Podczas rocznicowego spotkania przeczytaliśmy listę „ojców założycieli”, a potem był czas na dyskusję i pytania. Mateusz nie mówił długo. Przypomniał, że jeszcze nie ma czego świętować, bo demokracja w Polsce dalej jest demontowana. Ale z drugiej strony zauważył: – Prawda jest taka, że obecna władza może zrobić wszystko. Ma policję, prokuraturę, wojsko, większość w parlamencie i prezydenta. To, gdzie się zatrzyma, zależy od oporu społeczeństwa.
W połowie czasu poświęconego na pytania wjechał rocznicowy tor z napisem „I love KOD”. Wystarczyło dla wszystkich zgromadzonych, a było ich około 100 osób.
Nie zabrakło członków naszych grup lokalnych ze Starachowic i Ostrowca. Spotkanie prowadziła przewodnicząca KOD w świętokrzyskim Monika Szafraniec, a dyskusję moderował członek zarządu regionu Maciej Klesyk. Honorowymi gośćmi spotkania byli prof. Stanisław Żak, wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak oraz Hanna Dziewanowska i Jadwiga Sienkiewicz, potomkinie pisarza Henryka Sienkiewicza.

Relacja wideo na kanale KOD Świętokrzyskie w serwisie YouTube

Zdjęcia: Dagmara Głodowicz-Mazurek

 

Share

Nadchodzące wydarzenia