Aktualności

Broniliśmy niezależności sądów [wideo]

„Partyjne sądy i prokuratura — tak się rodzi dyktatura” – skandowali uczestnicy pikiety w obronie niezależności sądów, jaką zorganizował Region Świętokrzyski KOD.


W niedzielę 5 lutego spotkaliśmy się obok pomnika Sienkiewicza w Kielcach, aby zaprotestować przeciwko upartyjnieniu polskiego sądownictwa, jakie planuje rządząca władza. Przybyło około stu osób, działaczy i sympatyków KOD oraz opozycyjnych partii politycznych, m.in. .Nowoczesna, PO i Razem. Pikietę prowadzili przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego KOD Monika Szafraniec i członek zarządu regionu Andrzej Wysocki. Najpierw wszyscy odśpiewali nieoficjalny hymn KOD-u – „Czarny walc”. Włodzimierz Magdziarz odczytał fragmenty dramatycznego przemówienia prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, jakie wygłosiła podczas zjazdu sędziów delegatów okręgów i apelacji sądowych 26 stycznia 2017 roku. „W Polsce skończyła się epoka, kiedy mogliśmy polegać na zadeklarowanej w artykule 2 Konstytucji zasadzie demokratycznego państwa prawnego. O prawo, o sposób jego interpretacji, o jego przestrzeganie, o każdy cal sprawiedliwości należy teraz walczyć i obowiązek ten – co tu dużo mówić – spoczywa na sędziach” – mówiła wtedy sędzia Gersdorf.
Andrzej Wysocki odczytał Uchwałę Zarządu Głównego KOD przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości, „których celem jest unicestwienie ostatniej ostoi praworządności w Polsce – niezależnego i bezstronnego sądownictwa”.
Zebrani skandowali: „Partyjne sądy i prokuratura — tak się rodzi dyktatura”, „Sądownictwo obronimy”, „Niezawisłość sądownictwa” i „Wolność, równość, demokracja”.
Pikietę zakończyło odśpiewanie hymnu Polski.

Nasze wideo – kliknij:

 

Share

Nadchodzące wydarzenia