Aktualności

Debatowaliśmy o wyborach do samorządu

Wszyscy uczestnicy naszej pierwszej debaty z cyklu „Samorząd to demokracja” byli zgodni, że takie spotkania warto organizować i obiecali pomoc w przygotowaniu następnych.


Debatę „Samorząd to demokracja” zorganizowaliśmy w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji, 31 maja w Wojewódzkim Domu Kultury. Panelistami byli przedstawiciele partii i ruchów politycznych: kielecki radny Marcin Chłodnicki z SLD, poseł PO Artur Gierada, Marzena Marczewska reprezentująca Ruch Obrony Polskiej Samorządności, Leszek Zieliński ze Stronnictwa Demokratycznego oraz poseł .Nowoczesnej Adam Cyrański.
Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi trzeba takie debaty organizować, bo konieczna jest współpraca demokratycznej opozycji przeciwko antydemokratycznemu PiS-owi. – Sam fakt, że KOD-owi udało się zgromadzić takie grono, świadczy o tym, jak potrzebujemy takiej dyskusji — zauważył Gierada.
Zarówno on, jak i Chłodnicki przedstawili swoje programy, nie kryjąc, że chcą kandydować na prezydenta Kielc. Z kolei Cyrański wypomniał Platformie dotychczasowe działania niesprzyjające jedności opozycji. – PO zamawia sondaże, aby udowodnić, że na scenie politycznej nie ma miejsca dla mniejszych ugrupowań. Najlepiej, jakby były dwie partie — krytykował Cyrański.
– Zebraliśmy się tu po to, aby rozmawiać o współpracy. Odłóżmy spory — apelowała Marczewska.
Każdy z panelistów odpowiadał po 3 minuty na pytania zadawane przez prowadzącego Włodzimierza Magdziarza. Dotyczyły one wzrostu frekwencji w najbliższych wyborach, zagrożenia dla samorządów w związku z możliwością zmiany ordynacji wyborczej, roli mediów w kampanii wyborczej, programów wyborczych oraz roli KOD-u jako platformy porozumienia dla partii opozycyjnych i niezależnych kandydatów.
Następną debatę z cyklu „Samorząd to demokracja” planujemy na jesień.

Share

Jeden komentarz do “Debatowaliśmy o wyborach do samorządu

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nadchodzące wydarzenia