Aktualności

Pamiętamy o Radomiu ’76

Dwudziestoosobowa delegacja KOD z Kielc i przedstawiciele KOD Ostrowiec Świętokrzyski wzięła udział w marszu poświęconemu buntowi radomskich robotników w 1976 roku.

Region Świętokrzyski KOD przygotował transparenty, flagi i transport na demonstrację w rocznicę radomskiego czerwca ’76. Mimo żaru lejącego się z nieba, nasze uczestnictwo było zauważone, i przez uczestników i dziennikarzy.
– Bardzo dobrze zorganizowana impreza. Nie zabrakło najważniejszych gości, czyli uczestników wydarzeń z 1976 roku. Radomianie nas pozdrawiali, widać było, że się cieszą z wizyty świętokrzyskiego KOD-u. Furorę zrobiły przygotowane przez naszego KOD-owicza Zbyszka Pręgowskiego kopie kartek żywnościowych z czasów PRL-u z dopiskiem „Zachowaj. Mogą się przydać”. Rozdaliśmy wszystkie — opowiada Monika Szafraniec, koordynatorka Regionu Świętokrzyskiego KOD.
Atmosferę marszu oddaje wpis na Facebooku naszego członka zarządu Macieja Klesyka, który był w szeregach służby porządkowej KOD w Radomiu:
„Po raz kolejny postawiliśmy przed sobą nieliche wyzwanie dbania o bezpieczeństwo osób chcących pokazać, że zależy im na uznaniu ich sposobu do uszanowania ofiar robotniczego protestu. Tak jako pełnoprawni obywatele tego kraju mamy do tego prawo. Spotykaliśmy na naszej drodze takich, którym wydaję się, że patriotyzm można zmonopolizować, a historia jest pisana na wyłączność potrzeb zamawiającego, więc w jego mniemaniu można ją wynaturzać. Nie cieszę się, że obóz rządzący milczy w tej sprawie, gdyż to świadczy o jego cichej aprobacie tejże sytuacji. Wielkie gratulacje i podziękowania dla radomskiej policji. Pełny profesjonalizm. (…) Cieszę się, że poradziliśmy sobie z przeciwnościami, jadowitymi językami i wszechobecną retoryką agresji, która ma wywołać w nas strach”.

 

 

Share

Nadchodzące wydarzenia