Aktualności

Dzisiaj Łysiec, jutro Giewont! Dzisiaj Oblaci a kto jutro?

15 września, w Międzynarodowym Dniu Demokracji skorzystaliśmy z naszego demokratycznego prawa do demonstracji.
Dołączyliśmy do obchodów 70-lecia Świętokrzyskiego Parku Narodowego – demonstrowaliśmy w obronie jednego z najstarszych parków narodowych w Polsce.
Nasza niezgoda i walka o zachowanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w całości trwa już 3 rok. KOD-Świętokrzyskie od samego początku sprzeciwia się jakimkolwiek planom zmniejszania ŚPN. Piotr Szafraniec były dyrektor ŚPN, członek KOD wypowiadał się w wielu artykułach prasowych.
Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji dołączył do grona instytucji, organizacji, stowarzyszeń, które jednoznacznie negatywnie oceniły projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wykrojeniu z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego liczący ponad 13 000 m2 teren na Łyścu.
Kielecka Gazeta Wyborcza pisała o demonstracji: „W proteście wezmą udział osoby działające zarówno w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody i praw obywatelskich, w ruchach społecznych i klimatycznych, jak również obywatelki i obywatele niezwiązani z żadnymi organizacjami, którzy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec niszczenia dziedzictwa ich regionu”.
W demonstracji uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia MOST, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, KOD-Świętokrzyskie, Obywatele RP, Młodzi Razem Świętokrzyskie, Polska 2050 Świętokrzyskie, Opozycja Uliczna i wielu innych.
Występowaliśmy też w imieniu 37,5 tysiąca obywatelek i obywateli, którzy podpisali się pod petycją w obronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Szklany Dom w Ciekotach, gdzie trwała konferencja zorganizowana przez ŚPN był zamknięty przed nami na trzy spusty – strzegła go Straż Parku Narodowego i Policja Polska.
Demonstrowaliśmy i nadal będziemy demonstrować, bo jeśli dziś odpuścimy Łysiec, w ślad za nim pójdą inne miejsca przyrodniczo cenne.
ŁYSIEC ZOSTAJE W PARKU NARODOWYM !
Fotorelacja: Dagmara Głodowicz-Mazurek:

Share

Nadchodzące wydarzenia