Aktualności

Jak język broni, a jak szkodzi demokracji

Spotkanie z prof. Marzeną Marczewską z UJK „Czy język kształtuje naszą świadomość” było kolejną inicjatywą Latającego Uniwersytetu Demokracji. W wykładzie i dyskusji w Czerwonym Fortepianie wzięło udział kilkudziesięciu koderów.


Spotkanie „Czy język kształtuje naszą świadomość” zorganizowaliśmy 5 lipca, czyli tradycyjnie w środę o godz. 17. Prof. Marzena Marczewska jest językoznawczynią, wykładowczynią UJK i prezeską Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, ale również sympatykiem KOD regularnie wspierającym naszą działalność. Od początku akcentuje, jak ważny jest język dla obrony demokracji i jakiego języka używają wrogowie demokracji. Opiera się m.in. na literaturze z czasów nazizmu i komunizmu. „Język nigdy nie jest neutralny. Ludzie lubią myśleć, że jest, że po prostu odzwierciedla świat. To nieprawda. Słowa odzwierciedlają jedynie nasze rozumienie świata, nie rzeczywistość” – Marczewska cytowała amerykańskiego językoznawcę George’a Lakoffa.
Często w swoich wystąpieniach powołuje się również na książkę Victora Klemperera, niemieckiego filologa pochodzenia żydowskiego „LTI. Lingua Tertii Imperii — Język Trzeciej Rzeszy”.

FOTO: Dagmara Głodowicz-Mazurek

Share

Nadchodzące wydarzenia