AktualnościKomunikaty

KOD apeluje o wsparcie dla ważnego stowarzyszenia

“Z niepokojem przyjmujemy informacje, że miasto Kielce nie przyznało dofinansowania dla Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Informacja ta jest tym bardziej bulwersująca, że takie dofinansowanie władze miasta zobowiązały się wyasygnować jeszcze w ubiegłym roku” – czytamy w Oświadczeniu Regionu Świętokrzyskiego KOD.

Oświadczenie
Z niepokojem przyjmujemy informacje, że miasto Kielce nie przyznało dofinansowania dla Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Informacja ta jest tym bardziej bulwersująca, że takie dofinansowanie władze miasta zobowiązały się wyasygnować jeszcze w ubiegłym roku.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego jest jedną z najważniejszych instytucji promujących wizerunek Kielc w kraju i za granicą. Od lat prowadzi doniosłe przedsięwzięcia, których celem jest zdjęcie z naszego miasta odium miejsca, gdzie antysemityzm, uprzedzenia narodowościowe, ciemnota i nienawiść doprowadziły do tragedii i śmierci. Marek Edelman w 2004 roku podczas nadawania kieleckiemu gimnazjum przy ulicy Jasnej imienia Jana Karskiego powiedział: „Byłem w Kielcach dzień po pogromie. Widziałem martwych ludzi, krew na chodnikach. Od tego czasu nie przyjeżdżałem tutaj. Minęło 50 lat i znów tu jestem. Czas wyplenił zło z tego miasta. Kielce to już inne, lepsze miasto”. Takie opinie o Kielcach to zasługa Bogdana Białka i założonego przez niego Stowarzyszenia.
W tych dniach Bogdan Białek, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Kielce w 2014 roku jest organizatorem II Festiwalu Literatury Faktu i Poezji „Przeciw Nienawiści”. Festiwal ten jest najlepszym przykładem tego, jak prowadzić dialog na trudne społeczne tematy, wykorzystując autorytety o znanych w Polsce i na świecie nazwiskach. W tym roku gośćmi tego wydarzenia są m.in. Adam Michnik, Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec, Janusz Grzelak, Janusz Reykowski, o. Ludwik Wiśniewski, Olga Tokarczuk, Józef Hen, Jerzy Trela, Maja Komorowska.
Domagamy się od władz miasta ponownego rozpatrzenia tej sprawy i wsparcia dla Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Nie ma demokracji bez dialogu, wymiany poglądów, cywilizowanego sporu na argumenty. Obowiązkiem władz samorządowych jest taki dialog wspierać.

Kielce, 5 marca 2019,
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego KOD

Share

Nadchodzące wydarzenia