Komunikaty

KOD w obronie budżetu obywatelskiego

Oświadczenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD

Protestujemy przeciwko zawieszaniu lub ograniczaniu budżetu obywatelskiego w Kielcach. Budżet obywatelski jest najlepszą formą demokratycznego dysponowania środkami publicznymi.


Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji z niepokojem przyjmuje stanowisko Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach przegłosowane 26 lipca br. Komisja opowiedziała się za zawieszeniem budżetu obywatelskiego i przeznaczeniem 5 mln zł na dofinansowanie szkół w związku z tzw. reformą oświaty, do jakiej zmusza samorządy obecna władza.
Pragniemy zauważyć, że budżet obywatelski to nie tylko pieniądze, a nawet nie przede wszystkim pieniądze. Jest to sposób na włączanie kielczan w demokratyczne procedury dysponowania środkami publicznymi. Jest to forma edukacji demokratycznej, mobilizacji środowisk lokalnych, budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przynosi on również korzyść władzom miasta, ponieważ pokazuje obywatelom, że budżet samorządu nie jest z gumy, że jeżeli przeznaczymy środki na jeden cel, to musimy rezygnować z innego. To w ręce obywateli trafia część tej odpowiedzialności.
Na szczególne potępienie zasługuje nazywanie budżetu obywatelskiego „zabawą” i „luksusem”, a takie głosy padły podczas obrad komisji. Jest to wyraz postawy autorytarnej, według której „władza wie lepiej” na co przeznaczyć wszystkie pieniądze podatników, a rolą obywatela jest tylko płacić podatki i milczeć. Jako Komitet Obrony Demokracji nie możemy się z takim podejściem zgodzić.

Kielce, 27 lipca 2017 roku

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego
Komitetu Obrony Demokracji

Share

Nadchodzące wydarzenia