AktualnościObywatelska Kontrola Wyborów

Obywatelska Kontrola Wyborów to konieczność

Obywatelska Kontrola Wyborów (OKW) to konieczność, gdy demokracja i praworządność są zagrożone. Tym razem chcemy pilnować wyborów w KAŻDEJ, nawet najmniejszej komisji wyborczej. Aby to zrobić, potrzebujemy wielu tysięcy zaangażowanych wolontariuszy.


Apelujemy do Polek i Polaków o aktywne uczestnictwo w komisjach wyborczych w roli obserwatorów społecznych, mężów zaufania oraz członków komisji wyborczych.

Dołącz do Obywatelskiej Kontroli Wyborów – szczegóły: https://okw.info.pl/
Zarejestruj się poprzez formularz zgłoszeniowy: https://okw.info.pl/#dolacz
OKW Świętokrzyskie – kontakt do koordynatora regionalnego: mail okw@kod-swietokrzyskie.pl telefon +48 798 510 316

Porozumienie ws. Obywatelskiej Kontroli Wyborów, pod patronatem Prezydentów: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego z udziałem Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego, zostało podpisane 3 czerwca 2022 w Senacie przez: Komitet Obrony Demokracji, Platformę Obywatelską, Polskę 2050 Szymona Hołowni, Lewicę, Polskie Stronnictwo Ludowe, Tak! Dla Polski, Partię Zieloni, Razem, Nowoczesną, Polską Partię Socjalistyczna, Inicjatywę Polską, Unię Europejskich Demokratów.

W Kielcach 4 czerwca 2022, podczas uroczystego spotkania z okazji 33. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, przedstawiciele regionalni sygnatariuszy porozumienia zadeklarowali współpracę w ramach działań OKW na szczeblu województwa świętokrzyskiego.

Tekst porozumienia:

„My, niżej podpisani Obywatelki i Obywatele, w imieniu organizacji i partii, które reprezentujemy jako ich liderzy,
– w trosce o przyszłość i dobro Polski,
– w obliczu zbliżających się wyborów na każdym szczeblu funkcjonowania Państwa i Unii Europejskiej,
– wobec uzasadnionych obaw związanych z prawidłowym ich przebiegiem,
zawieramy porozumienie o wspólnym przystąpieniu do Obywatelskiej Kontroli Wyborów – Komitetu Obrony Demokracji, by przeciwdziałać możliwym nieprawidłowościom podczas przyszłych wyborów powszechnych w Rzeczypospolitej.
Porozumienie dotyczy wspólnych działań, w ramach OKW:
– naboru oraz koordynacji obsady komisji wyborczych: członków komisji, obserwatorów społecznych i mężów zaufania
– obserwacji oraz kontroli przebiegu procesu wyborczego
– systemowego raportowania wyników wyborów oraz potencjalnych nieprawidłowości
W przekonaniu, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa są właściwie przeprowadzone, kontrolowane i powszechne wybory – zawieramy to porozumienie w imię uczciwości, praworządności i obywatelskiego prawa do kontroli władzy. To jest istota społeczeństwa obywatelskiego.”

Transmisja z uroczystego podpisania porozumienia dotyczącego Obywatelskiej Kontroli Wyborów: Obywatelska Kontrola Wyborów

Share

Nadchodzące wydarzenia