Aktualności

Onyszkiewicz: Grozi nam wojsko partyjne

— To wygląda jak wojsko partyjne — powiedział o projekcie Obrony Terytorialnej Kraju Janusz Onyszkiewicz, gość Latającego Uniwersytetu Demokracji świętokrzyskiego KOD-u.

Spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji zorganizowaliśmy tradycyjnie w Grand Hotelu (dawnym Centralnym), w środę 7 września. Wykładowcami byli Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej oraz kielczanin Łukasz Sarek, sinolog i biznesmen. Odpowiadali na dwa pytania: Czy Polska jest bezpieczna? Czy, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, należy ograniczyć demokrację?
Z sali padło m.in. pytanie o forsowany przez obecną władzę projekt utworzenia nowej formacji militarnej — Obrony Terytorialnej Kraju. – Pan minister Macierewicz wymyślił, że zrobi obronę terytorialną. W projekcie czytamy, że jednym z zadań jest prowadzenie działań „antydezinformacyjnych w obronie bezpieczeństwa cywilnego oraz kulturowego i duchowego dziedzictwa narodu polskiego”. Wyobraźmy sobie, że jest demonstracja KOD-u. Ktoś niesie transparent „Polska nie jest w ruinie”, co jest oczywistą dezinformacją. Co ta obrona terytorialna ma robić? Kto będzie podejmował decyzje, co jest tą „dezinformacją” i jakie środki zastosować? To wygląda jak wojsko partyjne — zauważył Onyszkiewicz.
Spotkanie zgromadziło około 50 osób. Na zakończenie pełnomocniczka Zarządu Głównego KOD w woj. świętokrzyskim Monika Szafraniec zaprosiła wszystkich członków KOD do uczestnictwa w pierwszym walnym zgromadzeniu stowarzyszenia w niedzielę o godz. 12.

Zdjęcia: Andrzej Domoń

 

Share