AktualnościMłody KOD

Patriotyzm bez granic i bez uprzedzeń

“Patriotyzm bez granic i bez uprzedzeń” – happening pod takim tytułem odbył się na kieleckim Rynku w przeddzień Święta Niepodległości. Wzięła w nim udział m.in. młodzież z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu, mieszkająca w Kielcach.

W środę 10.11.2021, dzień przed obchodami Święta Niepodległości na kieleckim Rynku spotkali się wolontariusze Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach (młodzież z Niepublicznej Bursy Szkolnej), przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji oraz organizatorzy festiwalu filmów o prawach człowieka Watch Docs Kielce.
Zgromadzeni obejrzeli fragment filmu “Potomkowie cywilizacji łacińskiej” (reż. R. Kowalski), przedstawiającego sceny z warszawskiego Marszu Niepodległości. Następnie dyskutowano o tym, w jaki sposób budować wspólnotę narodową, która jest otwarta na mniejszości narodowe i etniczne, wolna od ksenofobii, antysemityzmu i homofobii.
Poruszono także temat dramatu humanitarnego rozgrywającego się na granicy polsko-białoruskiej. Małgorzata Sajkiewicz-Kręt oraz Monika Szafraniec, które organizują zbiórki darów dla uchodźców, wzywały do odpowiedzialnej postawy wobec ludzi uwięzionych w pasie śmierci pomiędzy granicami obu państw. Kilka osób trzymało zielone znicze na znak pamięci tych, którzy umarli w lesie, Odtworzono również krótkie filmy wzywające do solidarności międzyludzkiej. Barbara Biskup, organizatorka Watch Docs, zaapelowała o niepoddawanie się dezinformacji. Zaprosiła na rozmowę z Witoldem Sokałą i Janiną Ochojską, którzy w piątek 19 listopada będą uczestniczyć w dyskusji dotyczącej uchodźców.
Ze względu na obecność na zgromadzeniu migrantów z Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy (młodzieży szkolnej mieszkającej w Niepublicznej Bursie Szkolnej) zaprezentowano również krótki program artystyczny – narodowe tańce z krajów pochodzenia wolontariuszy. Na zakończenie rozdano program festiwalu filmów o prawach człowieka WATCH DOCS KIELCE, który odbędzie się w dniach 18-20 listopada w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3. Podczas otwarcia festiwalu w czwartek o godz. 17:00 zostanie powtórnie pokazany program artystyczny przygotowany przez kazachską i białoruską młodzież.

Barbara Biskup

 

Share

Nadchodzące wydarzenia