AktualnościMłody KOD

Piknik KOD. Radośnie, europejsko

W wielu miastach, ale i w Kielcach wiele się działo. Ludzie z europejską wrażliwością świętowali ten dzień na różne sposoby. My mieliśmy nasz „Piknik europejski” z niesamowitą ilością imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zbigniew Pręgowski, zn

1 maja, w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej świętokrzyski KOD zorganizował na kieleckim Rynku Piknik Europejski. Pomogło nam Stowarzyszenie Homo Politicus. Stoiska, scena i inne atrakcje zajmowały cały Rynek, przez który przewinęły się tysiące kielczan. Promowaliśmy wartości europejskie i namawialiśmy do uczestnictwa w najbliższych wyborach do europarlamentu 26 maja.
Od zakończenia wojny marzyliśmy o wyjściu zza żelaznej kurtyny, bo Europa i Zachód były w nas. Potem nastał okres transformacji – bardzo trudny, burzliwy i niepewny. Pomalutku jednak i stopniowo wychodziliśmy z nieprawdopodobnych problemów. Wciąż mam ten okres przed oczami.
Minęło nam w niej i z nią 15 lat. Dzisiaj czujemy się prawdziwymi Europejczykami. 15 lat temu dostaliśmy wielką szansę. Nie możemy jej zmarnować. I warto przy okazji przypomnieć, że Europa, to nie tylko kasa, przypomnieć, że Europa to przede wszystkim wartości: demokracja, wolność, państwo prawa, tolerancja, otwartość, prawa mniejszości. Tak, tak, to na wartościach zbudowano Unię Europejską.
I pamiętajmy o najważniejszym. Unia Europejska jest, ale to od nas będzie zależało, jaka będzie za 10, 20, 50 lat. To my będziemy dalej ją tworzyli, rozbudowywali i udoskonalali. Ważne, abyśmy to robili w zgodzie i z poszanowaniem poglądów innych, po europejsku.
Nasz Europejski piknik odwiedzili kandydaci z listy Koalicji Europejskiej: Adam Cyrański, Adam Jarubas i Bogusław Sonik. Wszyscy są na liście naszego okręgu. Byli też m.in. wiceprezydent Kielc Arkadiusz Kubiec, poseł i szef PO w regionie Artur Gierada, posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz, radny sejmiku świętokrzyskiego z PO Sławomir Gierada, mecenas Edward Rzepka, prof. Marzena Marczewska.
O pikniku napisali na Facebooku:
Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego KOD: – Wczoraj było w naszym mieście jakoś bardziej światowo i europejsko. Radośnie!
Dagmara Głodowicz-Mazurek: -Dzisiejsze święto przypomniało nam, że możemy wszyscy razem cieszyć się, wygłupiać, radować z tego, że jesteśmy europejczykami. Dość mamy nabzdyczania się, fałszywego patriotyzmu i wyimaginowanych strachów. Chcemy cieszyć się wolnością we wspólnym domu.
Inez Romaniec-Clark: – Powiedzieć, że ten piknik to strzał w dziesiątkę, to powiedzieć dużo za mało.

Share

Nadchodzące wydarzenia