Aktualności

Europa nie znudzi się Polską

Unia Europejska nie znudzi się Polską. Mamy tam zbyt wielu przyjaciół, jak Frans Timmermans — mówiła europosłanka Róża Thun podczas spotkania KOD w klubie Czerwony Fortepian.

Panią poseł Różę Thun zaprosiliśmy na spotkanie z członkami i sympatykami KOD 3 listopada. Klub Czerwony Fortepian wypełnił się po brzegi. Róża Thun przekonywała, jak ważny jest opór obywateli przeciwko antydemokratycznym rządom w Polsce. – Polska była wielką nadzieją dla Unii Europejskiej. Szósty pod względem wielkości kraj w unii, wzór walki o wolność i demokrację, który miał tchnąć świeżość do zgnuśniałej starej Europy. I przez wiele lat tak było. Byliśmy liderem w otrzymywaniu środków unijnych i liderem w ich wykorzystywaniu. Byliśmy dalej wzorem. I w ostatnim roku to się skończyło. Polski rząd odsuwa nas coraz bardziej od Unii Europejskiej. Dlatego tak ważne jest to, co robi KOD, ten opór społeczny. To wy przekonujecie Europę, że Polacy kochają wolność i nie dadzą jej sobie tak łatwo odebrać — mówiła Róża Thun.
Europosłanka zapewniła, że Unia Europejska nie znudzi się sprawami Polski i dalej będzie wspierać walkę o przywrócenie instytucji demokratycznych. – Mamy w Unii zbyt wielu przyjaciół, żeby się tak stało. Timmermans [Frans Timmermans — pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej] jest zakochany w Polsce, zna historię Polski lepiej niż niejedna osoba na tej sali — tłumaczyła Róża Thun.
Półtoragodzinne spotkanie zakończyło się serią pamiątkowych zdjęć.

Zdjęcia: Dagmara Głodowicz, Andrzej Domoń

 

Share

Nadchodzące wydarzenia