AktualnościWybory prezydenckie 2020

Prokuratura: Członek KOD znieważony

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie gróźb kierowanych wobec uczestników pokojowej pikiety KOD podczas wiecu Andrzeja Dudy w Chęcinach. Przyznała jednak, że uczestnicy pikiety byli przez zwolenników Dudy wulgarnie znieważani.

W poniedziałek 13 lipca uczestnicy pikiety KOD-u w Chęcinach, która miała miejsce 4 marca, otrzymali postanowienie o umorzeniu postępowania przez Prokuraturę Rejonową Kielce-Zachód. Decyzja datowana jest na 27 czerwca, ale została wysłana dopiero 10 lipca i dotarła po zakończeniu II tury wyborów prezydenckich.
Prokuratura potwierdziła, że znana z imienia i nazwiska kobieta „znieważyła słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe” uczestników pikiety podczas wiecu wyborczego Dudy pod halą widowiskowo-sportową w Chęcinach. Zwolenniczka Dudy „wypowiadała wobec uczestników manifestacji słowa wulgarne i znieważające”. Pytana o swoje zachowanie „zeznała, że podczas zdarzenia była zdenerwowana i nie powinna była używać słów wulgarnych względem uczestników pikiety Komitetu Obrony Demokracji”. Jak tłumaczyła, chciała „wyrazić swoją opinię, że nie chce obecności osób z Komitetu Obrony Demokracji na spotkaniach zwolenników Prawa i Sprawiedliwości”.
Prokuratura umorzyła postępowanie, uzasadniając, że zachowanie kobiety nie wywołało u członków pikiety KOD realnej obawy o swoje życie lub zdrowie, a jednocześnie zachowanie agresorki nie wskazywało, że ma ona zamiar i jest w stanie spełnić swoje groźby.
Przypomnijmy, że całą sytuację zarejestrowała kamera KOD. Co najmniej pół godziny nagrania pikiety demokratycznej pod chęcińską halą widowiskowo-sportową to wulgarne wyzwiska i groźby kierowane przez zwolenników Andrzeja Dudy do uczestników pikiety. W pewnym momencie około 60-letnia kobieta, która miała w reklamówce plakat „Duda 2020”, podeszła do pikietujących i wprost do rejestrującego pikietę działacza KOD powiedziała: „To pan jest kodowiec?! A co wy k…a tu robicie?! Spie….ć z Chęcin, bo wam tutaj… nakopiemy wam do dupy!”.
Poza tym jeszcze kilkoro zwolenników Dudy obrzucało uczestników pikiety obelgami i wulgaryzmami.
Prokuratura pouczyła poszkodowanych, że w sprawie znieważania mogą wnieść prywatny akt oskarżenia do sądu.
Poszkodowani członkowie KOD rozważają odwołanie do sądu od decyzji o umorzeniu postępowania przez kielecką prokuraturę.


Pikieta KOD podczas wiecu wyborczego Andrzeja Dudy w Chęcinach 4 marca 2020 r. 

Share

Nadchodzące wydarzenia