Aktualności

Protest w sobotę. Żądamy zmian w TVP!

Protest przeciwko manipulacjom i propagandzie uprawianej przez telewizję rządową TVP organizuje świętokrzyski KOD. „Żądamy zmian w TVP! Stop mowie nienawiści!” – apelują organizatorzy.

W sobotę 26 stycznia o godz. 17 przed budynkiem TVP3 Oddział w Kielcach pl. Moniuszki 2 (budynek KCK od strony ul. Winnickiej) Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji organizuje pikietę pod hasłem „Żądamy zmian w TVP! Stop mowie nienawiści!”. Podczas protestu zostanie odczytana petycja organizacji i środowisk opozycyjnych, w której czytamy m.in.:
„Od 3 lat Telewizja Polska stała się narzędziem manipulacji politycznej na ogromną skalę, systematycznie zaostrzając kurs i kierując ostrze propagandy w stronę przeciwników obecnej władzy. W programach emitowanych w kilku kanałach TVP łamano standardy etyki dziennikarskiej i ustawę o radiofonii i telewizji, używając języka nienawiści wobec polityków opozycji, ludzi o innych poglądach, innej narodowości, innego wyznania oraz ludzi, których obecna władza uważa za wrogów.
Żądamy wyciągnięcia konsekwencji”.

Cała Petycja poniżej

PETYCJA

Od 3 lat Telewizja Polska stała się narzędziem manipulacji politycznej na ogromną skalę, systematycznie zaostrzając kurs i kierując ostrze propagandy w stronę przeciwników obecnej władzy. W programach emitowanych w kilku kanałach TVP łamano standardy etyki dziennikarskiej i ustawę o radiofonii i telewizji, używając języka nienawiści wobec polityków opozycji, ludzi o innych poglądach, innej narodowości, innego wyznania oraz ludzi, których obecna władza uważa za wrogów.
Żądamy wyciągnięcia konsekwencji.

W imieniu wszystkich Polek i Polaków utrzymujących Telewizję Polską S.A. domagamy się zdecydowanie:
1. odwołania Jacka Kurskiego, Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A.
2. odwołania Macieja Staneckiego, Członka Zarządu Telewizji Polskiej S.A.
3. odwołania Macieja Łopińskiego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP S.A.
4. odwołania Przemysława Tejkowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej TVP S.A. i Radosława Włoszka, Członka Rady Nadzorczej TVP S.A.
5. odwołania Jarosław Olechowskiego, dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej
6. odwołania osób odpowiedzialnych za następujące programy: Wiadomości, Gość Wiadomości, Minęła 20, Studio Polska, W tyle wizji, Warto rozmawiać, Serwis Info, Woronicza 17
7. likwidacji instytucji komisarza politycznego partii rządzącej przy mediach publicznych, jaką jest Rada Mediów Narodowych.
8. odwołania Joanny Strzemiecznej-Rozen Dyrektor TVP 3 Gdańsk
9. zwolnienia Łukasza Sitka “dziennikarza” TVP Gdańsk.

Raporty niezależnych specjalistów ostrzegały przed ciągle podsycaną, także „paskami grozy”, wojną. Nie byłoby ataków na m.in. opozycję czy jej sympatyków, na sędziów, na działaczy samorządowych, na WOŚP i Jurka Owsiaka, gdyby nie pozwolenie, a nawet uczestnictwo w atakach polityków związanych z prawicą. Plastelinowy hejt zamieniony w nóż zakończył życie samorządowca, wielokrotnie będącego na celowniku TVP.
Konsekwencją otwartej walki jest coraz bardziej podzielone społeczeństwo i coraz większa liczba skarg na programy TVP. Ani Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która przyjmowała skargi, ani Rada Etyki Mediów namaszczona przez obecnie rządzących, nie zrobiły nic, aby ukrócić te praktyki. Musiała wydarzyć się tragedia, aby władze polskie choć na chwilę zainteresowały się walką przy użyciu mediów w wykonaniu pracowników instytucji publicznej.
Dość już propagandy i prania mózgów Polek i Polaków, w tym sympatyków PiS. Dość utrzymywania przez nas obywateli tych, którzy swoimi atakami medialnymi ostrzą noże innym. Dość tolerowania bezsilności urzędników i urzędów sprawujących kontrolę nad siewcami nienawiści. I, jak mówił brat zmarłego, w końcu „trzeba skończyć z nienawiścią i językiem pogardy”.
Zwracamy się również z prośbą i apelem, do wszystkich Polek i Polaków, a także do organizacji społecznych i politycznych w kraju i na świecie, nieobojętnych na panoszącą się truciznę nienawiści, o zaangażowanie się we wszystkie niezbędne działania prowadzące do realizacji wystosowanych postulatów, czyli do usunięcia zła, które dzieli.

Share

Nadchodzące wydarzenia