Aktualności

Demonstrowaliśmy w obronie sądów

„Wolna Polska, wolne sądy!” krzyczeli zgromadzeni podczas demonstracji pod Sądem Okręgowym w Kielcach w obronie niezależności sądownictwa i trójpodziału władz.

Demonstrację pod kieleckim Sądem Okręgowym w niedzielę 1 października zorganizował Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji, przy współpracy PO i .Nowoczesnej. Otwarła ją przewodnicząca regionu KOD Monika Szafraniec. – Jesteśmy tu znowu w obronie trójpodziału władzy, w proteście przeciwko łamaniu konstytucji w projektach ustaw proponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Protestujemy również przeciwko niezgodnej z konstytucją ustawie o sądach powszechnych, której zapisy już wykorzystuje minister Ziobro do robienia czystki w sądach — powiedziała.
– Spacerowaliśmy w wakacje, potem odpoczęliśmy, a teraz znowu trzeba wracać. Nie poddamy się — dodał współprowadzący Włodzimierz Magdziarz.
Edward Rzepka, mecenas, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w czasach PRL, przepraszał za swoje ostatnie przemówienie w tym miejscu w sierpniu, po zawetowaniu dwóch ustaw przez Dudę. – Myliłem się. Miałem nadzieję, że prezydent Duda, wetując dwie ustawy, o Sądzie Najwyższym i KRS, obudził się, że zrozumiał swój błąd i nie będzie dalej łamał konstytucji. Niestety, jego nowe projekty nie dają takiej nadziei.
Profesor Jerzy Szczepański, historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zauważył, że pisowska propaganda używa języka znanego z PRL-owskich i faszystowskich czasów.
Przemawiali również m.in. Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej i prof. Stanisław Żak.
Po drugiej stronie ulicy Seminaryjskiej zebrało się kilku kontrdemonstrantów z dwoma transparentami. Próbowali oni krzykami zagłuszać przemówienia. Policja nie interweniowała.
Manifestacja zakończyła się po godzinie. Wzięło w niej udział ponad 100 osób.
O tej samej porze protesty KOD odbyły się również pod sądami rejonowymi w Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach. Demonstrację w Sandomierzu zorganizowało Forum Obywatelskie FOSA.

Demonstracja w Ostrowcu

 

 

Demonstracja w Kielcach

Share

Nadchodzące wydarzenia