Aktualności

Spotkanie KOD. Dziennikarz z Danii o uchodźcach

Spotkanie członków i sympatyków KOD z dziennikarzem z Danii Ole Jessenem odbyło się 15 października w siedzibie KOD-Świętokrzyskie. Niestety obraz Danii nas zaskoczył – usłyszeliśmy o szerzącym się nacjonalizmie, niechęci do drugiego człowieka.

Kolejne spotkanie członków i sympatyków świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji odbyło się w piątek 15.10.2021 w budynku Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Wojska Polskiego 52 w Kielcach. Gościem specjalnym był Ole Jessen z Danii — emerytowany dziennikarz radia publicznego w Danii i regionalnej gazety „Aarhus Stiftstidende”. Pracował jako specjalista ds. komunikacji w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Aarhus. Obecnie jest sekretarzem prasowym partii The Red Green Alliance w Radzie Miejskiej Aarhus.

Ole Jessen przedstawił nam, jak przyjmowani i traktowani są uchodźcy i migranci w Danii. Niestety obraz Danii nas zaskoczył – usłyszeliśmy o szerzącym się nacjonalizmie, o braku empatii, niechęci do drugiego człowieka tylko dlatego, że jest innego wyznania, innego koloru skóry. Dotyczy to głównie tych, którzy identyfikującą się z partiami skrajnie prawicowymi, ale też prawicowymi. Nacjonalistyczna narracja wywołuje w kraju podziały, wrogość. Na szczęście nie brakuje ludzi otwartych, życzliwych, wspierających uchodźców i migrantów.
Po rozmowie z Ole Jessenem omawialiśmy nasze najbliższe, zaplanowane działania: wsparcie dla organizacji pomocowych, działających na granicy, manifestacja pod Sądem Okręgowym 18.10 o godz. 18, Światełko Pamięci dla Piotra Szczęsnego 19.10 na kieleckim Rynku o godz. 18, wsparcie przy kieleckiej edycji festiwalu filmów dokumentalnych WATCH DOCS.

Fotorelacja: Jerzy Burczyn

Share

Nadchodzące wydarzenia