AktualnościMłody KOD

Udane demonstracje w obronie UE w regionie świętokrzyskim

Tak dużej demonstracji obywatelskiej nie było w Kielcach od czasu Strajku Kobiet, komentują obserwatorzy. Pikiety manifestacje w obronie miejsca Polski w UE pod hasłem “My zostajemy w UE, rząd wychodzi” odbyły się w Kielcach, Starachowicach, Ostrowcu Św., Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej i Sandomierzu.


Kilka miejscowości z naszego regionu były wśród 130 miejsc w Polsce, demonstrujących w niedzielę 10.10.2021 przeciwko wyrokowi tzw. Trybunału Konstytucyjnego, według którego polska konstytucja pozwala na ignorowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kielecka demonstracja odbyła się na rynku i zgromadziła ponad tysiąc osób. Na zaproszenie Donalda Tuska zorganizował ją Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne i inne prodemokratyczne organizacje społeczne.
Pierwszym politykiem zaproszonym do mikrofonu był Adam Jarubas, europoseł, polityk PSL. -Trójpodział władzy, odrębność władzy wykonawczej, ustawodawczej od sądowniczej. Tolerancja, szacunek jeden dla drugiego, szacunek dla wolności mediów… Dzisiaj niestety po tym haniebnym wyroku trybunału pani Julii Przyłębskiej od tych wartości chce się nas odciąć — powiedział Jarubas.
Obrazowe porównanie, które wywołało burzę oklasków, zrobił szef PO w Regionie Świętokrzyskimi Artur Gierada: – To, co zapadło w murach Trybunału Konstytucyjnego, nie jest żadnym wyrokiem. To, że ktoś na świnię założy siodło, nie znaczy, że zrobi z niej rumaka — powiedział.
W niedzielę stanęliśmy razem bez względu na nasze sympatie polityczne. Stanęliśmy solidarnie z innymi miastami, dołączając do manifestacji w Warszawie poprzez bezpośrednią transmisję oglądaną na ekranie, rozstawionym na środku kieleckiego Rynku.
Kielce wspólnie z Warszawą odśpiewały hymn Polski. Wysłuchaliśmy przemówienia Donalda Tuska, Rafała Trzaskowskiego i Adama Bodnara.
W Kielcach głos zabrali przedstawiciele demokratycznych partii opozycyjnych, przedstawiciele miasta Kielce, organizatorzy oraz Kielczanki i Kielczanie.
Mocno wybrzmiał apel do demokratycznych partii opozycyjnych: Tylko zjednoczeni wygramy! Nas nie obchodzą słupki poparcia partii, ale wolna Polska. To była wielka manifestacja poparcia dla członkostwa w Unii Europejskiej.
W Świętokrzyskiem manifestacje “My zostajemy w UE, rząd wychodzi” odbyły się również w Starachowicach, Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Kazimierzy Wielkiej i Pińczowie.

Wideo – panorama
https://youtu.be/yL4JOgvmwZ0

Wideo – mówi Adam Jarubas

Wideo – mówi Artur Gierada

Galeria zdjęć, Kielce:

Galeria zdjęć, Starachowice:

 

Share

Nadchodzące wydarzenia