AktualnościKomunikaty

Świętokrzyski KOD popiera Agatę Wojdę

Komitet Obrony Demokracji popiera kandydaturę Agaty Wojdy z Koalicji Obywatelskiej w II turze wyborów samorządowych 2024 roku – oświadczenie poniżej.

Oświadczenie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
Komitetu Obrony Demokracji
z dnia 8 kwietnia 2024 roku.

Komitet Obrony Demokracji popiera kandydaturę Agaty Wojdy z Koalicji Obywatelskiej w II turze wyborów samorządowych 2024 roku.
KOD zawsze przekonywał do głosowania na kandydatów ugrupowań demokratycznych. Robiliśmy tak od powstania naszego Stowarzyszenia w 2015 roku, w sprzeciwie wobec łamania demokracji, praworządności i Konstytucji przez PiS i Zjednoczoną Prawicę.
W sytuacji, kiedy kandydatów demokratycznych jest wielu — jak to często bywa w wyborach samorządowych — nie wskazujemy konkretnego nazwiska. Obecnie w Kielcach sprawa jest jasna — o stanowisko prezydenta ubiega się kandydatka partii, która na sztandarach ma demokrację, praworządność, prawa człowieka i mocną pozycję Polski w Unii Europejskiej oraz kandydat przeciwnej opcji — zwolenników rządów autorytarnych, którzy w ciągu ośmiu lat przekształcili polską demokrację w demokrację “fasadową”, “dysfunkcyjną”, zwolenników ograniczenia roli Polski w UE, a nawet Polexitu. Uderzali oni również w polskie samorządy, głównie duże miasta, realizując ideę państwa scentralizowanego i partyjnego.
Chociaż samorządność lokalna różni się od polityki krajowej, to jednak prezydent miasta wojewódzkiego jest przedstawicielem ośrodka politycznego, które go popiera, z którego się wywodzi i z którym się utożsamia — i przekłada się to na zarządzanie miastem. Z tych powodów kandydatką na prezydentkę Kielc popieraną przez KOD jest Agata Wojda.

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji

 

 

Share

Nadchodzące wydarzenia