Aktualności

We wtorek “Łańcuch światła. Protest bez przemocy”

Zapraszamy wszystkich, dla których ważna jest obrona niezależności polskich sądów, demokracji i wolności. Region Świętokrzyski KOD organizuje we wtorek demonstrację pod hasłem „Łańcuch światła. Protest bez przemocy”.

Spotykamy się we wtorek 31 lipca o godz. 20 pod Sądem Okręgowym w Kielcach. Nie możemy milczeć, spokojnie przyjmować obelg, jakim obrzuca nas obecna władza. Nie możemy zgodzić się na łamanie Konstytucji RP, na budowanie w Polsce dyktatury jednego człowieka i jednej partii. Wzywamy po raz kolejny do pikiety, tym razem pod hasłem „Łańcuch światła. Protest bez przemocy”.
Przypominamy, że 56 sędziów Sądu Okręgowego (spośród 77 zatrudnionych), podpisało się pod oświadczeniem, w którym sprzeciwiają się m.in. „ograniczaniu samorządności sędziowskiej” w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Sędziowie ci w oświadczeniu udzielili poparcia dla stanowiska sędziów Sądu Najwyższego w sprawie pozostania na stanowisku I prezes prof. Małgorzaty Gersdorf i tych sędziów SN, którzy przekroczyli 65. rok życia. Poparli też uchwały zebrania sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie dotyczące niekonstytucyjności nowo powołanej Krajowej Rady Sądownictwa.
O tym, co dzieje się w polskim sądownictwie, mówił w wywiadzie prasowym obrońca opozycji z lat 80., kielecki adwokat Wojciech Czech: „Chodzi także o uruchomienie mechanizmu podobnego do tego z czasów PRL-u, gdzie każdy obywatel niezadowolony z prawomocnego wyroku zgłaszał się do partii rządzącej o spowodowanie jego korekty. Takie działanie budowało prestiż partii rządzącej i poczucie, że może ona wszystko. Właśnie teraz partia rządząca do tego dąży”.
Nie możemy się na to zgodzić! Pokaż swój sprzeciw, przyjdź we wtorek na naszą pikietę!

 

Share