Aktualności

Znicze w rocznicę stanu wojennego

Znicze ułożone w napis „13 XII” zapalili działacze i sympatycy KOD oraz PO pod pomnikiem ks. J. Popiełuszki w Kielcach, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Pod pomnikiem ks. J. Popiełuszki na pl. NMP zebrało się ponad 30 osób, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, wprowadzonego przez PZPR w Polsce 13 grudnia 1981 r. W piątek 13.12.2019 o godz. 18 zgromadzeni wysłuchali kilku przemówień członków solidarnościowej opozycji, m.in. działacza ówczesnej „Solidarności” Ryszarda Cichego oraz mecenasa, broniącego w procesach politycznych Edwarda Rzepki. Szefowa świętokrzyskiego KOD Monika Szafraniec zauważyła, że tak jak komuniści tamtego dnia wprowadzili w Polsce stan wojenny, tak obecna władza 13 grudnia 2019 wprowadziła do sejmu projekt ustawy kagańcowej, nazywanej „stanem wojennym w sądownictwie”. Monika odczytała oświadczenie Zarządu Głównego KOD protestujące przeciwko zamachowi na wolność sądów i wzywające do ogólnopolskich manifestacji.
Katarzyna Siwiec odczytała swój nowy wiersz, poświęcony wydarzeniom sprzed 38 lat.

 

13 grudnia 1981
W hołdzie tym, o których trzeba pamiętać

jak było wtedy
pytasz
córeczko nie było cię jeszcze
na świecie
smutek zapanował

tamtej nocy
tylko śnieg był biały
powietrze
przesiąknięte smakiem
łez
nie dało się powstrzymać
strachu

ogłuchły telefony
opustoszały ulice
dzieci czekały
na poranny program
w telewizji
spiker w wojskowym mundurze
zapowiadał
uparcie powtarzany
komunikat
wrył się w pamięć
łomot do drzwi
i ciemność

potem strzelali
do górników
nie wszyscy
zasiedli do wigilii
miłość umarła

nie było cię jeszcze
na świecie
córeczko
pamiętaj…

 

Wiersz znajdzie się w najnowszym tomiku Katarzyny Siwiec „Twarze”, którego promocja odbędzie się 12 lutego 2020 roku w WDK.

 

Share