Aktualności

5. rocznica protestu Szarego Człowieka. Serce ze zniczy na kieleckim Rynku

Serce ze zniczy, portret przepasany szarfą, odczytanie Manifestu — tak członkowie i sympatycy świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji uczcili 5. rocznicę tragicznego protestu Piotra Szczęsnego “Szarego Człowieka”. Uroczystość odbyła się obok pręgierza na kieleckim Rynku.

Pięć lat temu, 19 października 2017 roku Piotr Szczęsny dokonał samospalenia na warszawskim Placu Defilad, w proteście przeciwko niszczeniu przez PiS demokracji w Polsce, ograniczaniu wolności i swobód obywatelskich. Zmarł po 10 dniach w wyniku poparzeń. Napisał Manifest i List, uzasadniając swój dramatyczny protest, podpisując się “Szary Człowiek”.
W środę 19.10.2022 r., w 5. rocznicę protestu Szarego Człowieka członkowie i sympatycy świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji ułożyli na kieleckim Rynku serce ze zniczy i ustawili portret Piotra Szczęsnego przepasany szarfą. Uczestnicy odczytali Manifest Szarego Człowieka. Lidia Palacz, przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego KOD stwierdziła, że wszystkie punkty protestu sprzed pięciu lat są wciąż aktualne. Zauważyła, że Szary Człowiek przewidział, w jakim kierunku pójdzie psucie państwa prawa przez PiS. Nawiązała do Jego słów “jeszcze nie jest za późno, żebyśmy się obudzili”.

Relacja w “Gazecie Wyborczej”

 

 

Share

Nadchodzące wydarzenia