Aktualności

Broniliśmy sądów. Pikiety w Świętokrzyskiem

Podczas pikiet przed sądami w Kielcach, Ostrowcu, Starachowicach, Sandomierzu i Jędrzejowie mieszkańcy bronili niezawisłości polskich sądów. W Kielcach demonstrowało około 200 osób, pikietę przygotował KOD.

 

Przed Sądem Okręgowym w Kielcach zgromadziło się w niedzielę 1 grudnia 2019 r. według organizatorów około 200 osób. Protestowaliśmy przeciwko temu, co dzieje się w polskim sądownictwie, m.in. represjom pisowskiej władzy wobec sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, który próbował zastosował się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Wśród protestujących byli sędziowie i pracownicy wymiaru sprawiedliwości. Demonstracje w całej Polsce zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.
– Takie protesty mają miejsce także w wielu miastach w Polsce pod hasłem „Solidarni z sędziami”, a spora grupa naszych sędziów, włącznie z mecenasem Edwardem Rzepką pojechała protestować przed Ministerstwo Sprawiedliwości do Warszawy – mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji.

– Spotykamy się dziś, aby dać wyraz naszej solidarności z szykanowanymi sędziami, którzy protestują przeciwko zawłaszczaniu władzy sądowniczej przez władzę polityczną. Chcemy wesprzeć ich i pokazać, że nie są sami. Dziś wśród nas stoi wielu sędziów orzekających w kieleckich sądach. Serdecznie dziękujemy im za przybycie. Jesteśmy wdzięczni za obecność tutaj oraz za każdy akt odwagi – dodała Monika Szafraniec.
Mniej liczne pikiety odbyły się również w tym samym czasie w Jędrzejowie, Starachowicach, Ostrowcu i Sandomierzu.

Artykuł, relacja wideo i zdjęcia w „Echu Dnia” – kliknij

 

Share

Nadchodzące wydarzenia