Aktualności

Czytaliśmy „Przedwiośnie” w oryginale

Pisarz Grzegorz Kozera, prawnuczka H. Sienkiewicza Hanna Dziewanowska, była prezydent Kielc Jolanta Daniel, prof. UJK Marzena Marczewska i wielu innych czytało w sobotę fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Było to happening KOD-u pod hasłem „W obronie Tudzieży”.

W sobotę 8 września w muszli koncertowej kieleckiego Parku Miejskiego zorganizowaliśmy wspólne czytanie fragmentów powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” w oryginalnej formie, jaka wyszła spod pióra pisarza. Do czytania włączyli się m.in. kielecki prozaik i poeta Grzegorz Kozera, prawnuczka H. Sienkiewicza Hanna Dziewanowska, była prezydent Kielc Jolanta Daniel, filolog prof. UJK Marzena Marczewska.
Obok sceny rozdawaliśmy i malowaliśmy koszulki z napisem „Konstytucja”. Namawialiśmy też do udziału w kontroli wyborów samorządowych 21 października w ramach akcji Obywatelska Kontrola Wyborów.
Nasz happening był odpowiedzią na propagandową akcję prezydenta Andrzeja Dudy, który zorganizował tego samego dnia w całej Polsce czytanie „Przedwiośnia”, ale w okrojonej i uproszczonej językowo formie. Taki zabieg na powieści znanego pisarza spotkał się z krytyką jako niedopuszczalne upraszczanie dzieła literackiego.

Share

Nadchodzące wydarzenia