Aktualności

Spotkanie LUD. Kim jest liberał?

Uwagę słuchaczy przykuła dyskusja na temat konsekwencji, z którymi będziemy musieli zmierzyć się jako obywatele, kiedy partia PiS straci władzę, niezależnie od tego, kiedy to nastąpi. Gościem spotkania Latającego Uniwersytetu Demokracji był redaktor Adam Szostkiewicz, polski publicysta i dziennikarz.

Magdalena Hądzlik

Kolejne spotkanie z cyklu Latający Uniwersytet Demokracji zorganizowane przez Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji i kielecki Klub Dyskusyjny im. Tadeusza Mazowieckiego odbyło się 21.09.2018 r. Gościem spotkania był redaktor Adam Szostkiewicz, polski publicysta i dziennikarz, tłumacz literatury anglojęzycznej, członek Rady Języka Polskiego, Polskiego Oddziału PEN Clubu i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, a także przenikliwy komentator polskiej sytuacji społeczno-politycznej (z jego przemyśleniami można się zapoznać na blogu „Gra w klasy”). Redaktor Szostkiewicz rozpoczął spotkanie od wyjaśnienia historycznych podstaw obecnej sytuacji społeczno-politycznej Polski, jednakże głównym punktem spotkania była dyskusja o współczesnym liberalizmie i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, co się stanie, kiedy zakończy się kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Jak okazało się w krótkim eksperymencie redaktora Szostkiewicza, współczesny liberalizm nie jest w pełni rozumiany. Prelegent jako przykład człowieka liberalnego przywołał osobę Jerzego Owsiaka, który zdecydował się na współpracę z różnymi środowiskami pomocy społecznej, również z tymi wywodzącymi się z kręgów Kościoła Katolickiego. Informacja ta wywołała wśród słuchaczy oburzenie i potwierdziła tezę red. Szostkiewicza, który wyjaśnił, że liberalizm w pełnej postaci dopuszcza do głosu wszystkie środowiska, niezależnie od przekonań i korzeni. Te słowa skłoniły wiele osób zebranych na sali do przemyślenia swojej postawy i zrewidowania poglądów. Pokazały również redaktora Szostkiewicza w nowym świetle – nie tylko wnikliwego obserwatora i analityka życia społecznego, ale również osoby skłaniającej do głębszej refleksji.
Uwagę słuchaczy przykuła również dyskusja na temat konsekwencji, z którymi będziemy musieli zmierzyć się jako obywatele, kiedy partia PiS straci władzę, niezależnie od tego, kiedy to nastąpi. Z dyskusji między gościem a słuchaczami nie wynikły konkretne wnioski. Silne było jednakże przeświadczenie o konieczności wzięcia udziału w zbliżających się wyborach samorządowych i w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych oraz konieczność rozmawiania z młodzieżą na temat obowiązków każdego obywatela Polski.
Spotkanie z redaktorem Adamem Szostkiewiczem było pouczające i skłaniające do przemyśleń. Szczególnie do przeanalizowania pojęć, którymi w obecnych czasach posługujemy się na co dzień. Po spotkaniu uczestnicy mówili wprost, iż zrewidowali niektóre swoje poglądy i zauważyli nieścisłości swojego rozumowania. Takie wypowiedzi dobitnie świadczą o tym, jak bardzo słowa gościa wpłynęły na słuchaczy, a także jak ważne było to spotkanie.

Share

Nadchodzące wydarzenia