Aktualności

Kielce i nie tylko. Demonstracje w obronie wolnych mediów

Na demonstrację w obronie niezależności telewizji TVN i wolnych mediów zaprasza świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji. – Nie ma prawdziwej demokracji bez wolnej prasy. Widzimy to również w Kielcach i naszym regionie — mówi szef świętokrzyskiego KOD Stanisław Adamski.

Demonstracja pod hasłem “Wolne media, Wolni Ludzie, Wolna Polska” pod siedzibą TVP3 w Kieleckim Centrum Kultury rozpoczyna się o godz. 18 we wtorek 10 sierpnia. Bezpośrednim powodem jest przedłużanie przyznania koncesji dla TVN24 oraz pisowski projekt ustawy, która zmusiłaby amerykańskiego udziałowca TVN do odsprzedaży akcji w tej telewizji.
– Nie ma prawdziwej demokracji bez wolnej prasy, bez wolnych mediów. Widzimy to również w Kielcach i naszym regionie. Media publiczne są już partyjne, a teraz bardzo obawiamy się o los “Echa Dnia” pod rządami Orlenu. Zapraszamy na naszą demonstrację dziennikarzy wszystkich mediów, również “Echa Dnia”, Radia Kielce i TVP. Nie lękajcie się! – mówi Stanisław Adamski, p.o. przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD.
Organizatorzy planują rozpoczęcie protestu pod TVP3 (plac Moniuszki 2b), a następnie przemarsz ulicami Sienkiewicza i Dużą na Rynek.
Demonstracje o tej samej porze planowane są również w Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim.

“My, obywatele o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, “w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny” – stajemy razem — by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie KOD.

Ogólnopolski protest “Wolne media, Wolni Ludzie, Wolna Polska” organizują wspólnie KOD, Towarzystwo Dziennikarskie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Strajk Kobiet, Akcja Demokracja, Obywatele RP, Partia Zieloni, Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

Więcej informacji i mapa protestów

 

 

Share

Nadchodzące wydarzenia