Aktualności

Kontrola wyborów ruszyła

Ruszamy z ogólnopolskim projektem Obywatelska Kontrola Wyborów. O założeniach projektu mówiono podczas konferencji prasowej świętokrzyskiego KOD.

W czwartek 1 lutego w biurze Regionu Świętokrzyskiego KOD przy ul. Sienkiewicza 76 odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi Obywatelskiej Kontroli Wyborów.
– Zapraszamy wszystkich obywateli, dla których ważny jest demokratyczny porządek prawny w Polsce. Nie możemy być obojętni wobec łamania przez rząd i prezydenta ładu konstytucyjnego i wszelkich zasad demokracji. Wchodzące w życie zmiany ordynacji wyborczej grożą organizacyjnym chaosem i otwierają pole do manipulacji wynikiem wyborów — mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego KOD.
– Wybory możemy kontrolować jako obserwatorzy delegowani przez KOD. Można też zostać mężem zaufania lub wejść w skład komisji wyborczych, ale wtedy konieczna jest współpraca z innymi podmiotami — tłumaczył Krzysztof Palacz, który został koordynatorem projektu OKW w regionie świętokrzyskim. W skład świętokrzyskiego zespołu OKW weszła również Izabela Jaros.
Minimum do kontrolowania wyborów w naszym województwie to tysiąc osób. Im więcej chętnych, tym lepiej. Aby to osiągnąć, konieczna jest współpraca z innymi demokratycznymi organizacjami i komitetami wyborczymi. Zdaniem przedstawicieli świętokrzyskiego KOD, najważniejsza jest kontrola komisji, które będą otwierały urny i liczyły głosy.
KOD apeluje do udziału w Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Swoją kandydaturę można zgłosić na stronie internetowej OKW.

Relacja w „Echu Dnia”

Relacja w „Gazecie Wyborczej”

Relacja Telewizji Świętokrzyskiej

 

Share