AktualnościMłody KOD

Największe od lat protesty przeciw PiS

Największe od lat demonstracje przeszły ulicami Kielc oraz wielu miejscowości w województwie świętokrzyskim przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez kontrolowany przez PiS tzw. Trybunał Konstytucyjny. W poniedziałek w Kielcach protestowało ponad 5 tysięcy, głównie młodych, ludzi.

Demonstranci nie byli grzeczni. „Grzeczni już byliśmy, nic to nie dało” – komentowali. Podczas demonstracji w poniedziałek 26.10.2020 r., która zgromadziła ponad 5 tysięcy osób, krzyczeli: „Je….ć PiS”, „Precz z Kaczorem dyktatorem”, „Moje ciało, mój wybór”. Nieśli transparenty „WYPI….LAĆ!”. „Bruk na rząd, rząd na bruk”, „My body, my rights”, „Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór jest obowiązkiem”, „Bóg z nami, ch… z wami”, „O mojej macicy nie będą decydować pisowskie ch…e”, „Wybór – nie zakaz”, „Walczcie z wirusem, nie z kobietami”.
W Kielcach zostały poszkodowane co najmniej dwie uczestniczki protestów. Jedną uderzył w głowę 28-latek, który wpadł już w ręce policji, inna kobieta została postrzelona z procy w twarz prawdopodobnie przez jednego z narodowców, obstawiających kielecką katedrę.
– Czekaliśmy na taki dzień! Tysiące młodych ludzi w całej Polsce w obronie praw człowieka i przeciwko rządom PiS! – komentowała na gorąco na Facebooku Monika Szafraniec, przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego KOD. Musiała zostać w domu z powodu obowiązkowej izolacji.
Demonstracje, gromadzące dziesiątki i setki osób, najwięcej od wielu lat, odbywały się też w Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Jędrzejowie, Końskich.
Ludzie protestują przeciwko wyrokowi tzw. Trybunału Konstytucyjnego, zakazującego terminacji ciąży w przypadku wykrycia ciężkiej, nieodwracalnej lub śmiertelnej wady wrodzonej płodu.

Share

Nadchodzące wydarzenia