Obchody Dnia Wolności z urną i konkursem
Kamienica naprzeciwko dawnej siedziby Komitetu Obywatelskiego Lecha Wałęsy zamieniła się w lokal wyborczy z 1989 roku – tak świętowaliśmy w Kielcach Dzień Wolności i Praw Obywatelskich 4 czerwca. Z KOD-em były władze miasta i województwa.
We wtorek 4 czerwca 2024 r. na rogu ul. Sienkiewicza i Małej Komitet Obrony Demokracji współorganizował obchody rocznicy wyborów z 1989 roku. Naprzeciwko tego miejsca była wtedy siedziba Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, którego kandydaci otrzymali wszystkie mandaty do zdobycia w sejmie i 99 ze 100 w senacie. Wybory te doprowadziły do powstania demokratycznej i wolnorynkowej III Rzeczpospolitej.
– „Dobrze, że się nam zdarzył ten 4 czerwca”. Te słowa powiedziała wczoraj w Gdańsku Pani Grażyna Staniszewska, opozycjonistka w okresie PRL, posłanka na Sejm X kadencji (wybrany 4 VI 89). Bez 4 czerwca nie byłoby następnych wolnych wyborów. Zakończył się trwający od dziesięcioleci system dominacji jednej partii nad państwem i obywatelami. To był dzień końca komunizmu. Od tego czasu mogliśmy wybierać naszych przedstawicieli według demokratycznych reguł, co w szczególności pokazaliśmy 15 października 2023 roku – powiedziała do zgromadzonych Lidia Palacz, przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji w regionie świętokrzyskim.
Przybyli na uroczystości parlamentarzyści Obywatelskiego Komitetu Wyborczego wybrani w 1989 roku prof. Stanisław Żak i Juliusz Braun. Pozdrowienia przekazali Edward Rzepka i Jerzy Stępień, którzy świętowali w tym czasie w Gdańsku i Warszawie. Byli działacze opozycyjni tamtych lat: Wojciech Arczyński, Bogdan Białek, Marek Eberhard, Maciej Szydłowski i Ryszard Cichy. Była też nowa prezydentka Kielc Agata Wojda.
Po przemówieniach zgromadzeni wznieśli Toast za Wolność, a potem wzięli udział w symbolicznym głosowaniu, połączonym z konkursem. Na wyborczych kartkach głosujący składali Życzenia dla Polski.
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich 4 czerwca ustanowił Sejm w 2013 roku. Ten dzień ma przypomnieć o pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborach do Sejmu oraz całkowicie wolnych do Senatu.
Organizatorami kieleckich uroczystości był Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Miasto Kielce i Komitet Obrony Demokracji.