Aktualności

Radość i zaszczyt

Podczas wizyty w Brukseli w dniach 12-14 października reprezentowałam region świętokrzyski  Komitetu Obrony Demokracji, dokąd pojechaliśmy po odbiór Europejskiej Nagrody Obywatelskiej – pisze Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD.

Uroczystość odbyła się w Parlamencie Europejskim, gdzie Mateusz Kijowski w imieniu wszystkich członków KOD-u odebrał Nagrodę Obywatelską z rąk wiceprzewodniczącej PE Sylvii Guillaume. KOD został nominowany do nagrody przez panią europoseł Różę Thun, dzięki której nasza delegacja mogła również uczestniczyć w tym wydarzeniu. Staliśmy całą dwudziestką w świetle kamer reporterów z różnych stron świata z flagą KOD, skandowaliśmy hasła „wolność, równość, demokracja” i pokazywaliśmy jak ważne jest dla nas poczucie wspólnego celu.
Działalność KOD-u została doceniona przez Unię Europejską za nieustępliwe dążenie do kształtowania postaw demokratycznych oraz pokojowe i otwarte jednoczenie ludzi w Polsce i innych miastach Europy, a sama nagroda jest wyrazem uznania dla osób, które poprzez codzienną pracę promują europejskie wartości.
Łącznie przyznano 50 nagród dla osób i różnych organizacji z 26 krajów Unii Europejskiej w tym 3 z Polski. Oprócz Komitetu Obrony Demokracji otrzymała ją Anna Banasiak, pielęgniarka, uczestniczka poznańskiego Czerwca’56 oraz Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika.
Czas w Brukseli mieliśmy zorganizowany co do minuty. W ciągu kilku intensywnych dni poznaliśmy zakamarki Parlamentu Europejskiego, salę obrad plenarnych, wzięliśmy udział w wykładzie o Unii Europejskiej, spotkaliśmy się z Agatą Byczewską, która zajmuje się kontaktami z mediami i opowiedziała nam o grupie parlamentarnej EPP, mogliśmy zobaczyć gdzie pracują posłowie oraz zwiedziliśmy Parlamentarium, czyli interaktywne centrum dla zwiedzających zapoznając się z historią UE i sposobem jej działania.
Bardzo interesujące było także spotkanie z Polonią, zorganizowane przez KOD w Brukseli, na którym mogliśmy się poznać, wymienić doświadczenia, porozmawiać o ważnych dla Polski sprawach.
Trzeciego dnia mieliśmy trochę czasu na poznanie Brukseli z jej pięknym rynkiem Grand Place, Katedrą św. Michała, krętymi uliczkami i Manneken Pisem, czyli fontanną z sikającym chłopcem. Nie zgubiliśmy się tylko dzięki Magdalenie Hartmann, naszej energicznej opiekunce, za której czerwoną teczką z napisem KOD podążaliśmy przez te kilka dni.
Nasza wizyta w Brukseli nie odbyłaby się i nie byłaby tak udana bez wysiłków kilku osób: Magdaleny Kijowskiej, pań europoseł: Róży Thun i Danuty Hübner oraz asystentki Róży Thun Magdaleny Hartmann, którym serdecznie dziękujemy.
Dla mnie osobiście była to wielka radość i zaszczyt móc być reprezentantką członków regionu świętokrzyskiego KOD-u. Dziękuję!

Monika Szafraniec

Share

Nadchodzące wydarzenia