Aktualności

Rodzice! Na ulice!

Same protesty nauczycieli nie wystarczą. Jeśli rodzice się nie obudzą i nie wyjdą na ulice, władze wprowadzą szkodliwą pseudoreformę oświaty. To wniosek ze spotkania LUD-u „NIE dla chaosu w szkole”.

Kolejne spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Wojewódzkim Domu Kultury, w Sali Lustrzanej, w środę 19 października. Niestety, frekwencja nie była duża — przybyło nieco ponad 30 osób, głównie członków i sympatyków KOD. Nauczycieli można było policzyć na palcach jednej ręki. Ale nie to najbardziej martwiło naszych panelistów.
– Przepraszam nauczycieli, ale ja ich bronić nie będę. Oczywiście, liczą się miejsca pracy, ale zapowiadana reforma oświaty uderzy w całe społeczeństwo, w obecnych uczniów i przyszłe pokolenia. Co gorsze, nie wyobrażam sobie, że po upadku PiS nowy rząd to znowu odwróci, choć szkody będą wielkie, bo nie można co kilka lat wywracać oświaty do góry nogami. Gdybym była na miejscu przyszłego ministra oświaty, tego bym nie zrobiła — mówiła Anna Okońska-Walkowicz, wiceprezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Dodała, że jedyną nadzieją na powstrzymanie rządu przed szkodliwymi planami przywrócenia 8-klasowych podstawówek i 4-klasowych liceów jest opór rodziców. – Rodzice muszą wyjść na ulice — powiedziała.
Równie pesymistycznie zabrzmiał głos Lucjana Pietrzczyka, nauczyciela, byłego posła i wicekuratora świętokrzyskiej oświaty. – PiS jest mistrzem w dzieleniu ludzi. Podzielił społeczeństwo, podzielił związki zawodowe. Obecnie Związek Nauczycielstwa Polskiego jest największą siłą protestującą przeciwko reformie, ale już „Solidarność” nie. „Solidarność” stała się zbrojnym ramieniem władzy. Powtarzam to moim kolegom — powiedział Pietrzczyk. Skrytykował też minister oświaty Annę Zalewską. – To jest najlepsza kandydatka na to stanowisko — ironizował. – Najlepsza, bo bezrefleksyjna i posłuszna. Zrobi wszystko, co jej każą. I wprowadzi tę reformę, bo jest nieprzemakalna na jakiekolwiek racjonalne argumenty — dodał.
Szefowa Okręgu Kieleckiego ZNP Elżbieta Drogosz zapewniła, że ZNP dalej będzie protestować, aż do strajku nauczycieli włącznie. – Do ZNP należy połowa polskich nauczycieli. Z nami trzeba się liczyć — powiedziała.
Panel poprowadził Włodzimierz Magdziarz, członek KOD.
LUD to cykliczne spotkania edukacyjne organizowane przez Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji. Do tej pory naszymi wykładowcami byli m.in. sędzia Jerzy Stępień, red. Jarosław Kurski, Juliusz Braun i Janusz Onyszkiewicz.

Share

Nadchodzące wydarzenia