Aktualności

Solidarni z prześladowanymi sędziami

Za nami kolejna manifestacja w obronie niezależnych sędziów i niezawisłych sądów. Najwytrwalsi uczestnicy protestu jak co miesiąc w komplecie, zabrakło niestety przedstawicieli opozycji.

W związku z Dniem Solidarności z Represjonowanymi Sędziami w wielu miastach w Polsce odbyły się solidarnościowe protesty sędziów i obywateli. W Kielcach spotkaliśmy się w poniedziałek 20 czerwca o godz. 18. Pikieta odbyła się jak zawsze pod Sądem Okręgowym (ul. Seminaryjska 12A).

Relacja prowadzącej pikietę Katarzyny Siwiec, członkini świętokrzyskiego KOD:
„20 czerwca zgromadziliśmy się kolejny raz przed Sądem Okręgowym w Kielcach, aby wyrazić swoje poparcie dla represjonowanych sędziów. Wyjątkowo nie 18- go jak każdego miesiąca. Data nieprzypadkowa, ponieważ tego dnia przypada, ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Światowy Dzień Uchodźcy. Poruszyliśmy temat kryzysu humanitarnego na granicy polsko- białoruskiej, akcentując, że problem i tragedia ludzi wciąż trwa. Prawa człowieka łamane są nie tylko przez stronę białoruską, ale niestety także przez polską. Na zgromadzeniu poruszyliśmy tematy związane z sądownictwem, praworządnością i ich związkiem z Krajowym Planem Odbudowy. Mimo deszczu fantastyczna atmosfera sprzyjała rozmowom. Omawialiśmy zatem sprawy związane z nadchodzącymi wyborami, szczególny nacisk kładąc na zjednoczenie opozycji, Obywatelską Kontrolę Wyborów Komitetu Obrony Demokracji i wspólną listę kandydatów opozycji. Należało także wspomnieć o ingerencji rządu w wolne media i zmiany nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie olbrzymim problemem staje się polska szkoła, do której wielkimi krokami wkracza reforma ministra Czarnka. Rozmawialiśmy również o tych bolących sprawach, apelując do nauczycieli i rodziców, aby nie pozostawali obojętni wobec zamachu na polską szkołę. Na koniec poruszyliśmy krótko temat rejestracji ciąż. Byliśmy tak zaangażowani, że nawet nie zauważyliśmy, jak niebo się rozpogodziło. Widocznie też miało dosyć polityki PiS. Spotkamy się za miesiąc, bo protesty mają sens”.

O tym, jak słuszny jest nasz opór, świadczy ostatni wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który 17.06.2022 r. przyznał odszkodowanie szykanowanemu przez państwo PiS sędziemu Waldemarowi Żurkowi. „Mając na uwadze kumulację środków podjętych przez władze, wydaje się, że można je scharakteryzować jako strategię mającą na celu zastraszenie (lub nawet uciszenie) skarżącego w związku z poglądami, które wyrażał w obronie praworządność i niezawisłość sądownictwa. Trybunał uważa, że środki te miały niewątpliwie efekt mrożący w tym sensie, że musiały zniechęcić nie tylko skarżącego, ale także innych sędziów do udziału w debacie publicznej na temat reform i niezależności sądownictwa” – czytamy w uzasadnieniu wyroku ETPCz.

Kilka ważnych informacji:
Rozpoczęła się rejestracja do Obywatelskiej Kontroli Wyborów Komitetu Obrony Demokracji – szczegóły na stronie: https://okw.info.pl/
Można nam pomóc nawet niewielką wpłatą — potrzebujemy środków na obsługę systemu, rozwijanie aplikacji, serwery, materiały szkoleniowe i promocyjne. Link do zrzutki:
https://zrzutka.pl/4svyj3

.

Fot. Dagmara Głodowicz-Mazurek/KOD Świętokrzyskie

 

 

Share

Nadchodzące wydarzenia