Aktualności

Spotkanie LUD. Jeden naród, jedno państwo?

„Jeden naród, jedno państwo. Czy Polska pasuje do tego wzorca?” to temat spotkania w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji, jakie odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

W środę 16 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Ściegiennego w Kielcach odbyło się kolejne spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji, zorganizowane przez Region Świętokrzyski KOD i Klub Dyskusyjny im. Tadeusza Mazowieckiego. Temat spotkania brzmiał: „Jeden naród, jedno państwo. Czy Polska pasuje do tego wzorca?”. Panelistami byli historycy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Jerzy Szczepański i prof. Jerzy Pająk. Dyskusję poprowadził Włodzimierz Magdziarz.
Ponad dwugodzinne spotkanie przeszło z tematyki historycznej na obecną sytuację naszego kraju. Obaj historycy byli zgodni, że niestety sytuacja w Polsce i niektórych krajach na świecie przypomina początki faszyzmu w Niemczech i Włoszech w latach 20. ubiegłego wieku, ale zastrzegali, że świat się zmienił i przyszłość wciąż jest otwarta.
– Jestem przeciwny twierdzeniu, że historia jest nauczycielką życia. Wolę twierdzenie, że historia się powtarza, ale wraca farsą — powiedział prof. Szczepański.
Prof. Jerzy Szczepański specjalizuje się w dziejach kultury i architektury XIX i XX w., historii gospodarczej, historii myśli ekonomicznej oraz historii społecznej XIX w. Bada historię Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, stosunki polsko-rosyjskie w XIX w., a także życie społeczne emigracji polskiej we Francji w XIX w.
Prof. Jerzy Pająk zajmuje się historią polityczną i społeczną ziem polskich oraz Europy Środkowej przełomu XIX i XX wieku, szczególnie okresem I wojny światowej, biografistyką, problematyką kulturową.
Współorganizatorem spotkania był Klub Dyskusyjny im. Tadeusza Mazowieckiego.

Share

Nadchodzące wydarzenia