Aktualności

Światło pamięci i wiersz dla Pawła Adamowicza

Wielkie serce ze świeczek na kieleckim Rynku i specjalnie napisany na ten dzień wiersz — tak członkowie i sympatycy KOD uczcili pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w rocznicę Jego tragicznej śmierci.

We wtorek 14 stycznia na kieleckim Rynku świętokrzyski KOD zorganizował uroczystość upamiętniającą śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego rok temu przez prawicowego fanatyka.
Zgromadzeni przygotowali świece, z których ułożyli na płycie Rynku wielkie serce. Były tylko krótkie przemówienia, uroczystości towarzyszyła muzyka.
– Dziś nasze myśli płyną do nieba. Łączymy się w żalu z Jego rodziną, która mimo osobistej tragedii, mimo niewątpliwego strachu, brała udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego rok temu Paweł Adamowicz został zaatakowany. My, kielczanie, pamiętamy o Pawle Adamowiczu. Ułożyliśmy ze świeczek serce, które jest symbolem nadziei i miłości — mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego KOD.
Przy dźwiękach piosenki „Sound of Silence” uczestnicy zapalili latarkami światełko dla zamordowanego prezydenta Gdańska.
Odczytano wiersz, który specjalnie na tę okazję napisał kielecki poeta i literat Stanisław Nyczaj. Wiersz publikujemy poniżej.

Ufne światełko

Niosę wciąż w sobie
światełko dla Przyjaciół,
którzy wszak niezupełnie odeszli,
bo mruga ono i od nich do nas,
byśmy nie pobłądzili
w przepastne pomrocza zapomnienia.

Światełko małe,
a promieniejące
impulsami zbawiennej nadziei
w nieskończoność.

Jak to światełko dobroci,
wybuchające z Twojej piersi
– Pawle Adamowiczu,
prezydencie dzielnego Gdańska –
okupione męczeńską krwią
po ciosach szaleńca-złoczyńcy,
bijące w odwet nienawiści najszczerszą jasnością
zaślepionym ku opamiętaniu.

***

Share

Nadchodzące wydarzenia