Aktualności

Świętokrzyski KOD ma 5 lat

Komitet Obrony Demokracji w regionie świętokrzyskim obchodzi 5-lecie. Przez ten czas zarówno w Kielcach, regionie, jak i całym kraju KOD stworzył największy w historii III RP ruch oporu przeciwko władzy, która niszczy demokrację.


Spotkaliśmy się 5 grudnia 2015 roku, aby rozpocząć działalność Komitetu Obrony Demokracji w regionie świętokrzyskim. Zwołaliśmy się na Facebooku.
Na zebraniu założycielskim w wynajętej małej sali kieleckiego NOT było nas 14 osób. Przez pięć lat zorganizowaliśmy największy w ostatniej 30-letniej historii Polski ruch oporu przeciwko władzy, która niszczy demokrację, odbiera Polakom wolność, ma za nic praworządność i trójpodział władz.
Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt demonstracji i pikiet ulicznych. Ale obrona demokracji to również praca u podstaw – punkty informacyjne pod nazwą “Namiot KOD” lub PIKOD i otwarte dla wszystkich spotkania w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji. Gośćmi spotkań LUD byli m.in. Jadwiga Sienkiewicz, Lech Wałęsa, Wojciech Sadurski, Róża Rzeplińska, Jarosław Kurski, Adam Michnik, Juliusz Braun, Janusz Onyszkiewicz, Igor Tuleya, Bogusław Sonik, Róża Thun, Bartłomiej Sienkiewicz, Jacek Dehnel, Adam Szostkiewicz.
Działacze i sympatycy świętokrzyskiego KOD brali udział jako obserwatorzy społeczni we wszystkich wyborach od 2016 roku, wielu zostało również mężami zaufania w komisjach wyborczych.
Rozdawaliśmy ulotki, gadżety, wspieraliśmy inne stowarzyszenia w działaniach prodemokratycznych, a wiele nowych organizacji, które powstały i zaczęły się angażować w obronę demokracji, również wyrosło z KOD-u. W naszych działaniach zawsze przyświecała nam idea “KOD łączy, nie dzieli!”. Łączy w obronie demokracji, praw i wolności obywatelskich, praworządności, godnego miejsca Polski w Unii Europejskiej.
W prowadzonym od początku naszej działalności Kalendarium wyliczamy 360 takich działań (44 aktywności w 2020 r. 79 w 2019, 67 w 2018, 88 w 2017, 78 w 2016 i 4 w 2015). Średnio organizowaliśmy lub braliśmy udział w 8 wydarzeniach w miesiącu!
Cały spis dostępny jest na naszej stronie internetowej:
https://kod-swietokrzyskie.pl/kalendarium/
Z okazji naszego jubileuszu przygotowaliśmy krótki pokaz slajdów dostępny na kanale filmowym Regionu Świętokrzyskiego KOD:
https://youtu.be/A8Ej5tGDTTg
Dziś Region Świętokrzyski KOD to 150 członków, biuro przy ul. Sienkiewicza 76, dwie grupy lokalne w Ostrowcu i Starachowicach, internet i media społecznościowe. Od dwóch kadencji przedstawiciel naszego regionu zasiada w Zarządzie Głównym KOD.

Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD

Share

Nadchodzące wydarzenia