Aktualności

Świętokrzyski KOD na straży prawa

W tym historycznym momencie nie mogło nas zabraknąć. Członkowie świętokrzyskiego KOD-u pojechali do Katowic na manifestację „Na Straży Państwa Prawa”.


Manifestacja „Na Straży Państwa Prawa” odbyła się 20 maja, podczas pierwszego od 1989 roku Kongresu Prawników Polskich. W tym historycznym momencie nie mogło nas zabraknąć. Blisko 2 tys. sędziów, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, notariuszy, komorników oraz przedstawicieli środowiska naukowego zebrało się, aby obradować, w jakim kierunku powinna zmierzać reforma wymiaru sprawiedliwości w obliczu zagrożenia upolitycznienia.
Do osób zgromadzonych na manifestacji przemawiały ze sceny takie autorytety jak: prof. Jerzy Stępień były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Waldemar Żurek rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, Ryszard Kalisz adwokat i współtwórca Konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku.
Prof. Stępień zaznaczył, że jesteśmy w trudnym momencie dziejowym, kiedy wielu obywateli nie rozumie, jakie wartości zostały zaatakowane. Stoimy wobec zamachu na Konstytucję, trójpodział władzy, niezależność Trybunału Konstytucyjnego, niezależność samorządu terytorialnego i wolnych mediów. Podkreślił, że ci, którzy przyjechali na manifestację, są bardziej świadomi i będą przenosić idee i argumenty do swojego środowiska.
Sędzia Waldemar Żurek podziękował przybyłym za to, że Konstytucja i niezależne sądy są dla nas ważne oraz zapewnił, że prawnicy muszą stać na straży prawa, Konstytucji i demokracji.
Padły mocne słowa Ryszarda Kalisza, że obecne prawo jest skażone nienawiścią do własnego narodu, a „ziobrowa” prokuratura bezprawnie uchyla tajemnicę sędziowską lub radcowską. Musimy uświadamiać ludzi, że przedsiębiorcy za niepłacenie podatków mogą pójść siedzieć na 25 lat, bo tak uznała Krajowa Administracja Skarbowa lub w przypadku, gdy doniesie na nas sąsiad, który nas nie lubi, możemy mieć postawiony zarzut, za który grozi przymusowy zarząd naszym majątkiem. Dużo łatwiej jest o oportunizm niż o odwagę, dlatego musimy mówić ludziom wokół nas, aby się nie bali. Apelował do sędziów, żeby byli odważni oraz do wszystkich, żeby nie poddawali się zwątpieniu, ponieważ po roku mobilizacji społecznej nadchodzi tąpnięcie, po którym, jak się je przetrwa, nadejdzie sukces.
Złożyliśmy podpisy pod listem poparcia, przygotowanym przez KOD z Torunia, który miał być odczytany na Kongresie Prawników Polskich.
Wróciliśmy podbudowani, mając w pamięci słowa sędziego Stępnia, że obronimy Rzeczpospolitą w duchu europejskiego państwa prawa. To, że powstał KOD i każdego dnia mają miejsce wydarzenia, które pokazują sprzeciw wobec działań rządu, świadczy o tym, że duch w narodzie nie ginie.

Monika Szafraniec

Share

Nadchodzące wydarzenia