Aktualności

Wygraliśmy – ostatnia taka pikieta

Ostatnia pikieta pod Sądem Okręgowym w Kielcach pod hasłam obrony Wolnych Sądów odbyła się w środę 19.04.2023 roku. – Będziemy zawsze w gotowości, kiedy będzie potrzeba protestować przeciw demontażowi praworządności – deklarują organizatorzy z świętokrzyskiego Komitetu Obrony Demokracji.

18 grudnia 2020 roku rozpoczęła się akcja IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich w obronie praworządności, niszczonej przez obecną władzę. Obchodzenia 18 dnia każdego miesiąca Dnia Solidarności z Represjonowanymi Sędziami stało sie tradycją pod sądami w całej Polsce, w tym pod Sądem Okręgowym przy ul. Seminaryjskiej w Kielcach. Sędziowie, obywatele i obywatelki wychodzili wspólnie co miesiąc przed sądy, aby żądać przywrócenia do pracy niezawisłych sędziów zawieszonych za wydawanie orzeczeń zgodnych z polskim i unijnym prawem – Pawła Juszczyszyna, Igora Tulei, Beaty Morawiec.
Po ponad dwóch latach kończymy akcję w tej formule. Bezprawnie zawieszeni sędziowie wrócili do orzekania, choć nadal trwają represje wobec tych, którzy respektują orzeczenia TSUE.
Dziękujemy niezawisłym sędziom i prokuratorom za ich postawę, za obronę najważniejszych wartości demokratycznych – praworządności i niezależności sądownictwa.
Będziemy zawsze w gotowości, kiedy będzie potrzeba protestować przeciw demontażowi praworządności, okazać solidarność represjonowanym sędziom i prokuratorom.
Mamy nadzieję, że niedługo będziemy wspólnie pracować nad zmianami koniecznymi do zbudowania nowoczesnego sądownictwa.

 

Share

Nadchodzące wydarzenia