Aktualności

Broniliśmy sądów

Pikiety pod Sądem Okręgowym w Kielcach i Sądem Rejonowym w Starachowicach zorganizował Region Świętokrzyski KOD. W obu wzięło udział po kilkanaście osób. Protestowaliśmy przeciwko przejęciu kontroli nad sądami przez obecną władzę.


Oba protesty, w Kielcach i Starachowicach, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczęły się w południe. W tym samym czasie w sądach zostały zwołane narady, podczas których sędziowie debatowali, co robić w sytuacji, kiedy rząd próbuje ograniczyć ich niezależność. Przed Sądem Okręgowym w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej zebrało się kilkanaście osób, członków i sympatyków KOD. Mieliśmy transparenty, m.in. „KOD w obronie niezależnych sądów”. Wszyscy otrzymali czarne opaski, które równocześnie założyli na oczy jako symbol bezradności człowieka wobec niesprawiedliwego państwa.
Dziennikarze pytali, czego obawiają się protestujący. – Zmierza to do tego, że prezesi sądów, wiceprezesi, sędziowie sądów powszechnych będą mogli być powoływani przez polityków. Przejęta zostanie władza sądownicza, co zagraża trójpodziałowi władzy w Polsce. Nasz protest jest symboliczny, milczący. Chcemy pokazać, że protestujemy przeciwko upolitycznianiu sądów — mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD.

Relacja Telewizji Świętokrzyskiej – kliknij

“Echo Dnia” o pikiecie w Starachowicach – kliknij

Share

Jeden komentarz do “Broniliśmy sądów

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nadchodzące wydarzenia